Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cm sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cm sarcina si lauzie

BUNA ZIUA

Am un concediu medical de sarcina si lauzie (este initial) intrebarea mea este daca plata concediului se face din fondul de salariu sau din cci.Adica trebuie platit primele 5 zile de angajator si urmatoarele sunt platite din cci (ca la un concediu normal?)
concediul de sarcina si lauzie(cod 08) se plateste de catre casa de sanatate din prima zi pina in ultima zi.
Din OUG 158/2005:
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilitã conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportã integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate.