Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit cladiri

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare: Detin un imobil (constructie + teren) si actualmente platesc impozit pe cladire si teren.

Daca ma asociez cu o persoana juridica pentru a desfasura o activitate de invatamant, eu venind cu imobilul iar cealalta persoana cu activitatea didactica, sunt scutit de la plata impozitelor sau nu?

Va mulumesc
Atata timp cat imobilul ramane in proprietatea dumneavoastra, si doar il inchiriati printr-o forma de contract catre viitoarea firma sau ong care va derula activitati scolare, atunci veti plati in continuare impozitul datorat de persoanele fizice. Daca veti aduce imobilul ca aport la capitalul social al firmei, la infiintare, sau ca aport la constituirea patrimoniului initial al ong, deci nu veti mai fi dumneavoastra proprietara, atunci se poate discuta de scutire la impozit dar mai cititi si prevederea din codul fiscal:nu datoreaza impozit cladirile care constituie patrimoniul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat, confesional sau particular, autorizate sa functioneze provizoriu ori acreditate, cu exceptia incaperilor care sunt folosite pentru activitati economice;