avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ref infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ref infiintare PFA

Buna ziua
As dori sa-mi infintez un PFA cu mai multe domenii de activitate:

9511 Repararea calculatoarelor şi a echipamentelor periferice
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
6312 Activităţi ale portalurilor web
6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei

6920 Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal
7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management

Am diploma de facultate atat de st. economice (2) cat si de informatica. De asemenea am experienta 1 an ca director general de companie in domeniul industrial.

As dori sa stiu urmatoarele:
1. Se pot trece toate aceste activitati in autorizatie?
2. Pentru codul cu contabilitatea e nevoie sa fiu contabil autorizat? (eu am nevoie doar de conta primara).
3. Cumva, ma incadrez la norma de venit?
4. As vrea si sa vand componente de PC noi sau second, dar nu in magazin specializat.... nu am gasit cod caen.
5. Dorsc sa nu fiu platitor de TVA.. se poate?
6. Pentru crearea de pagini web, ma incadrez la 6311 ?

Stiu ca vreau cam multe, dar va rog sa ma ajutati...

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: blindguardian , utilizator 11:23, 21 Iunie 2011
Pentru a desfasura toate activitatile enumerate de Dvs., forma cea mai sigura este infiintarea unei societati cu raspundere limitata -intreprindere mica (plata impozitului pe profit 16%).
Puteti infiinta si PFA, insa, optand pentru norma de venit, veti achita impozitul pe venit 16% pentru fiecare activitate desfasurata, iar la final s-ar putea sa constatati ca, financiar, nu mai ramaneti cu prea mult.
Ca microintreprindere (impozit pe venit 3% + 1 angajat) nu veti putea desfasura activitatile de consultanta.
5. Pentru oricare forma de organizare veti putea opta sa nu fiti platitor de TVA.
4. Pentru vanzarea componentelor PC noi sau second puteti folosit urmatoarele coduri caen: 4719, 4741, 4789, 4791, 4799
6. Da
Multumesc pentru raspuns

Nu as dori SRL pt ca automat presupune contabil si o gramada de documente.. plus ca altele sunt consturile si de infiintare si tot... inclusiv la controale de la Finante/Garda altfel decurg lucrurile + ca nu e sigur ca va fi multa activitate... si e mai strict cu incasarile, casa... etc etc....

Probabil voi infiinta PFA si voi alege neplatitor de TVA si impozitare in sistem real....

Mai ramane nelamurita partea cu contabilitatea... am citit pe forumuri ca e nevoie sa fii membru CECCAR.

Eu merg pe ideea cu PFA ul pe servicii informatice + vanzari, dar s-a ivit o oportunitate de a face conta primara la o firma.. si as vrea sa fie cumva cu contract intre PFA ul meu si SRL ul lor... sa nu fac contract de munca... Oare unde as putea sa o incadrez?
(eu am termiant liceu profil de contabilitate si facultate de finante-asigurari) .. as putea factura "alte servicii" sau altceva si sa detaliez doar in contractul de colaborare activitatile propriu zise?
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2011
blindguardian, utilizator
va rog sa-mi raspundeti careva..multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot infiinta pfa sau ii cu diplomele acestea un service it ? ordoglevente ordoglevente Buna ziua, Ma numesc ordog levente si am nelaurire privire cu infiintare unu PFA su II am nevoie da ajutorul dvs. 1. Pot infiinta pfa sau II pentru unul ... (vezi toată discuția)
Aplicatie web de facturare drbarbu drbarbu In curand vom lansa o aplicatie de facturare bazata pe tehnologie web. Facilitatile acestei aplicatii vor fi vandute sub forma de abonamente diferentiate prin ... (vezi toată discuția)
Pfa-dovada calificarii profesionale cornelradurazvan cornelradurazvan Buna seara numele meu este Razvan si am o nelamurire privind dovada calificarii profesionale: Doresc pe viitor sa-mi infiintez un PFA pe domeniul Proiectare ... (vezi toată discuția)