Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... motivare rezolutie judecator fond penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

motivare rezolutie judecator fond penal

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o clarificare privind urmatoarea situatie: in cazul unei plangeri contra dispozitiei prim-procurorului de scoatere de sub urmarire penala (art. 278 ind 1 Cpp), judecatorul a dat rezolutia definitiva de desfiintare a acestei decizii a parchetului, dispunand retrimiterea dosarului la parchet. Insa, la mai bine de 30 de zile de la aceasta decizie, motivatia judecatorului lipseste. Cele 3 intrebari sunt: intimatul are dreptul de a cunoaste aceasta motivare? poate solicita in nume propriu obtinerea acestei motivari? Poate fi atacata decizia judecatorului, pe baza motivarii, daca se poate demonstra eroarea deciziei?

Multumesc mult.
Art. 278 ^1 , alin 8 , lit a spune ca judecatorul este obligat sa arate motivarea solutiei , motivele pentru care a trimis cauza procurorului.
Hotararea pronuntata pronuntata conform art. 8 este definitiva , nemaiputand fi deci atacata.
Raspunsurile in ordinea intrebarilor:
1.Da, in calitate de intimat aveti dreptul de a lectura motivarea hotararii pronuntate.
2.Hotararile penale se redacteaza in termen de 20 de zile de la pronuntare, iar daca acest termen a fost depasit, aveti posibilitatea de a formula o cerere adresata presedintelui instantei pentru urgentarea redactarii hotararii.
De asemenea, aveti posibilitatea de a solicita dupa redactare o copie xerox a hotararii pronuntate.
3.Nu, pentru ca potrivit modificarilor aduse codului de procedura penala de legea 202/2010, a fost inlaturata calea de atac, respectiv recursul impotriva sentintelor pronuntate in temeiul art.278 indice 1 al. 8 c.proc pen. si hotararea este astfel definitiva de la data pronuntarii.
Va multumesc.
Cu stima,
IC