Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare sentinta art.278 ind. 1 c.proc.pen.si cai ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare sentinta art.278 ind. 1 c.proc.pen.si cai de atac

In cazul in care mi-a fost respinsul "pseudo-recursul" plangere impotriva ordonantei procurorului de netrimitere in judecata, voi primi pronuntatea/hotararea (sau cum s-ar numi ea) acasa in posta?
Va fi motivata?
Ce intelegeti prin "pseudo-recurs " ?
In penal nu se comunica hotararile acasa.
la penal niciodata nu se comunica hotararile
Nu, sentintele pronuntate in temeiul art 278 ind.1c.proc.pen. sunt definitive de la data pronuntarii si nu se comunica ( art. 278 al. 10 rap. la al. 8 c.proc. pen.).
Daca doriti sa lecturati motivarea instantei, dupa redactarea hotararii ( 20 de zile de la pronuntare) , puteti formula o cerere adresata presedintelui instantei pentru eliberarea unei copii xerox a acesteia sau puteti sa solicitati in arhiva instantei dosarul la studiu.
In aceste 20 de zile judecatorul isi poate schimba parerea?