Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pot schimba cod caen secundar?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pot schimba cod caen secundar?

Buna ziua,

Sunt PFA cu domeniul de activitate (vi-l atasez mai jos). Lucrez pentru o firma, interemediez vanzari (sunt director vanzari) si la fiecare vanzare incasez un comision. Activitatea aceasta abia o incep insa ca sa le pot factura comisionul incasat conform fiecarui contract trebuie sa am un cod CAEN de intermediere vanzari sau servicii...
Am nevoie de sfatul dvs daca trebuie sa schimb unul dintre activitatile secundare sau pot adauga unul nou si ce implica aceasta actiune din punct de vedere al actelor si al costurilor. Evenetual daca ma puteti sfatui ce cod CAEN corect ar trebui sa aleg.
Domeniul firmei la care lucrez este vanzari de cazi de hidromasaj, saune si mobilier gradina, eu intermediez vanzarea si incasez un comision (exista un contract de comision intre mine si firma angajatoare).

Activitate principala: Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet: CAEN 4791

Activitati secundare:

· 4743 Comert cu amanuntul al echipamentelor audio/video in magazine specializate;

· 4751- Comert cu amanuntul al textilelor , in magazine specializate;

· 4754- Comert cu amanuntul al articolelor si aparatelor electrocasnice in magazine specializate;

· 4759 - Comert cu amanuntul al mobilei, al articolelelor de iluminat si al articolelor de uz casnic, n.c.a. in magazine specializate;

· 4764- Comert cu amanuntul al echipamentelor sportive in magazine specializate;

· 4765 - Comert cu amanuntul al jocurilor si jucariilor in magazine specializate;

· 4771- Comert cu amanuntul al imbracamintei in in magazine specializate;

· 4772- Comert cu amanuntul al incaltamintei si articolelor din piele in magazine specializate;

· 4775- Comert cu amanuntul al cosmeticelor si de parfumerie in magazine specializate;

· 4777- Comert cu amanuntul ceasurilor si bijuteriilor(imitatii) in magazine specializate;

· 4778- Comert cu amanuntul al altor bunuri noi in magazine specializate;

· 4778- Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie in magazine specializate;

Multumesc anticipat,
Aniela Samuel
Puteti sa adaugati urmatoarele coduri:
4618 - Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, nca,
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse
4799 - Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor
Completati doua formalare la registrul comertului si achitati in jur de 100 ron.