Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Suntem o firma de transport intrnational, efectuat transport pe relatia Austria-Germania si alimentam din Austria de la o firma inregistrata in scopuri tva.Factura de combustibil ar trebui sa o emita fara tva, dar sustin ca nu pot emite asa factura!
Ce baza legala au? Ma ajutati va rog frumos?
este corect ca au facturat cu tva, intrucat nu sunt indeplinite conditiile unei livrari intracomunitare de bunuri, respectiv marfa nu a parasit teritoriul austriei.
Eu am folosit combustibilul pentru a ajunge in Germania, deci am parasait Austria si o pot dovedi atat cu foile de parcurs cit si cu comenzile aferente !
nu se poate stabili clar cat combustibil ati utilizat pana la granita cu germania.
asta este practica intracomunitara.
Pt TVA-ul aferent combustibilului trebuie sa cereti dvs rambursare de TVA de la statul austriac. Acest lucru se prin ANAF-ul din Romania. Detalii gasiti pe site-ul mfinante.ro/portalul anaf.
radmihaela,

Nu d-voastra trebuie sa dovediti faptul ca benzina a fost transportata dintr-un stat comunitar in altul, ci vanzatorul. Scutirea de TVA se justifica de catre persoana care efectueaza operatiunea scutita, adica de catre vanzator. Iar aceasta se justifica cu un document de transport care atesta transportul combustibilului. In cazul Dvs vanzatorul nu poate face o astfel de dovada cu niciun document pentru ca nu exista niciun raport comercial (contract) de transport combustibil care sa faca mentiune expresa privind locul de expeditie si locul de destinatie.
Sunt de acord cu Xerxes, furnizorul v-a facturat in mod corect cu TVA.