Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bilet transport
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bilet transport

buna ziua,
de la cati ani legal platim ptr bilet(auto,tren) copii?
multumesc!
In ceea ce priveste calatoria cu trenul:
- pentru copiii în vârstă de până la 10 ani împliniţi la data efectuării călătoriei: reducere de 50% din tariful preţ întreg la călătoria cu trenul personal, accelerat, rapid, intercity, clasa I sau clasa a II-a.
[ link extern ]
In ceea ce priveste calatoria cu autobuzul sau tramvaiul:
- cu incepere de la implinirea varstei de 7 ani, copii trebuie sa detina bilet de calatorie.
[ link extern ]
Local, fiecare Primarie poate decide si acorda gratuitati/reduceri in functie de mai multe criterii.
[ link extern ]
L.C.