avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce pot sa fac sa ma lase in pace?!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce pot sa fac sa ma lase in pace?!

buna ziua!va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.am trecut printr-un divort,am obtinut un program de vizitare (primul si al trei-lea weekend,toate vacantele scolare iar sarbatorile legale alternativ).acum am luat copilul in vacanta de vara la mine si normal in hotararea judecatoreasca este scris ca am dreptul sa-l tin toate vacantele iar fost sotie suna mereu,ma ameninta ca sa-l duc acasa,ca schimba pg de vizita,imi zice ca mi-a facut plangere la politie,imi cere bani,ma santajeaza ca daca ii trimit bani pot sa mai tin copilu daca nu ,nu...normal trebuie sa-l duc in septembrie cand se termina vacanta.CE POT SA-I FAC EU EI CA SA MA LASE IN PACE?POT SA-I FAC VREO PLANGERE PENTRU AMENINTARI,SANTAJ,HARTUIRE...?CE POT SA-I FAC?NU POT SA STAU LINISTIT SA-MI PETREC VACANTA CU COPILUL,NU MA LASA SA PLEC CU EL LA MARE,IMI ZICE CA IL PIERD CA NU MI-L MAI DA NICIODATA....AJUTATI-MA VA ROG!
Cel mai recent răspuns: mrcryss , utilizator 11:59, 4 August 2008
Asta e santaj. Nu cedati presiunilor. Aveti dreptul sa luati copilul si sa stati cu el in baza unei hotarari judecatoresti. Aveti grija sa respectati programul de vizitare pentru a nu-i da motiv sa se lege de asta. In rest amenintati-o dvs. ca o dati in judecata pentru nerespectarea hotararii judecatoresti si pentru asta se poate face inchisoare. Ca ati inregistrat-o cand va santaja (bine ar fi s-o si faceti) si ca inca o rugati frumos sa va lase in pace si sa va bucurati de copil altfel o sa cereti dvs. reincredintarea minorului si o sa-l primeasca ea doar in vacante.
Ciudat este cand nu inteleg aceste persoane ca cel mai mult sufera copii din toata lupta asta.
Copilul asta are si tata si mama, cu aceleasi drepturi.
Succes.
Daca aveti dreptul instituit printr-o hotarare judecatoreasca nu va faceti griji.
Pt a se schimba programul prin alta hotarare judecatoreasca dureaza si este foarte posibil sa ii fie respinsa actiunea.
Este bine sa aveti in vedere si un avocat in vederea unui proces si nu sa bajbaiti daca veti fi chemat in judecata ( ceea ce nu sunt convins ca se va intampla).

Puteti face si o plangere penala pt santaj, asa cum a sustinut avocat Hornea, insa este bine sa aveti si ceva probe la baza.
In rest, in clipa de fata totul e bine.:)

avocat Claudiu Lascoschi
Aveti o hotarare prin care vi s-a stabilit un program cu minorul...singura dvs. obligatie este sa respectati programul de vizita. Pe perioada vizitei puteti merge oriunde doriti,la mare,la munte ...doar aduceti la cunostinta mamei ca suntei in respectivul loc.
E bine sa gasiti o modalitate sa o calmati pe fosta sotie, toate aceste evenimente neplacute se resfrang si asupra micutilor care devin uneltele razbunarii in cazul separarii parinilor.
Referitor la calmatul mamei trebuie sa incercati sa ii explicati ca nu veti solicita incredintarea minorului pe cale judecatoreasca.Cu alte cuvinte ca lucrurile vor ramane neschimbate.
Acesta este aspectul de fapt care genereaza temere din partea mamei.Teama de a nu pierde incredintarea minorului.
Intr-un fel trebuie sa o intelegeti.Frica ei de acest aspect depaseste adeseori ratiunea.

avocat Claudiu Lascoschi
buna seara!va deranjez din nou cu o intrebare:am inregistrat o convobire telefonica intre mine si fosta sotie,convorbire in care ma ameninta ca are ea grija ca nu o sa mai vad copilul niciodata indiferent ce as face,ca imi arata ea ca o sa fac naveta Bucuresti - Sibiu degeaba (ea este din sibiu,acolo am fost casatoriti)...si multe alte amenintari.intrebarea mea este unde pot face o plangere in legatura cu asta?la politia din Bucuresti (de unde sunt eu) sau la Sibiu?am hotararea judecatoreasca doar ca nu este legalizata,eu nu am facut altceva decat sa respect ce scrie in ea.multumiri!

Alte discuții în legătură

Ce patesc daca nu il las sa vada copilul? criss_nst criss_nst am mare nevoie de un raspuns!am divortat in luna aprilie 2008,divortul s-a facut din culpa comuna,pe cale amiabila.s-a stabilit in hotararea care a devenit ... (vezi toată discuția)
Fosta sotie nu mai imi da voie sa vad copilul MURESAN CLAUDIU MURESAN CLAUDIU revin,pe scurt, cu o alta speta. Am o hotarare jude catoreasca definitiva in care imi este stabilit un program de vizitare a copilului meu, aflat in grija ... (vezi toată discuția)
Drept de vizita minor raileanu_anca raileanu_anca Buna ziua Va rog sa ma ajutati pt ca nu am nici un sprijin. In urma divortului am obtinut copilul spre crestere si educare la mine ( fostul sot a introdus ... (vezi toată discuția)