Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functia de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functia de baza

As dori sa stiu daca poate cineva sa ma ajute cu raspunsul la intrebarea: Functia de baza trebuie sa fie cu norma intreaga sau poate fi si cu timp partial?
Poate fi si cu timp partial.
Functia de baza este de fapt cea pe care o declari tu si la care platesti toate contributiile si da, poate fi aleasa ca functie de baza si una cu timp partial.
sa nu uitam ca numai la functia de baza beneficiem de deducere. daca avem doua servicii, declaram functia de baza - la care dam si cartea de munca- unde avem salariul cel mai mare, ca sa nu platim prea mult impozit.
"namiru" a raspuns scurt, concis, corect si legal. Bravo!
Multumesc tuturor pentru raspuns.