Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratii depuse on-line
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratii depuse on-line

Este obligatoriu ca din iulie 2011 declaratiile 300, 390, 394 sa fie depuse electronic ?
da,este. pt.asta aveti nevoie de un certificat digital calificat.mai multe informatii despre acesta gasiti aici.
[ link extern ] !/
Stie cineva daca au un alt regim societatile care sunt suspendate ?
( in ceea ce priveste transmiterea electonica a decl.)
Adica putem sa le depunem in continuare la ghiseu - caci mi se pare o mare tampenie sa am certif. digital pt. o societate care nu are activitate !!!

MULTUMESC !
incepand cu 01 iulie 2011,toate societatile,chiar si cele suspendate,au obligatia depunerii declaratiilor on-line. certificatul digital se poate obtine si de catre persoane fizice. solutia ar fi ca o singura persoana fizica,titular al certificatului calificat,sa depuna on-line declaratii pentru mai multe societati.
De la 01.07.2011 obligatoriu se transmite online numai D 112.
Societatile care au angajati -depun.
Societatile cu activitatea suspendata, dar care figureaza in vectorul fiscal cu salariati-depun si nu au regim derogatoriu.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil