Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract intre 2 societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract intre 2 societati

buna ziua,
am o intrebare : ce contract ar trebui incheiat intre 2 societati comerciale, X si Y, in care X e autorizata sa efectueze anumite lucrari si le va efectua in numele societatii Y ( care nu are momentan autorizatiile necesare ), dar societatea Y e cea care incheie contractele cu clientii ?
multumesc:)
Puteti incheia un contract de prestari servicii prin care societatea Y care e autorizata, presteaza servicii in domeniul lucrarilor civile cu materialele si tehnologia puse la dispozitie de societatea X, dar cu forta de munca a ei(adica a societatii Y). Venitul va consta intr-un comision pe care societatea Y il primeste.
Materialele si alte subansamble care urmeaza sa le foloseasca societatea Y, se afla la ea in custodie pana cand se aproba devizul si facturarea facuta de catre societatea Y si aprobata de societatea X.
george-neagu, moderator