Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nu vor sa imi prelungeasca dovada de permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nu vor sa imi prelungeasca dovada de permis

va salut! doresc sa imi prelungesc dovada de permis , ultima oara am prelungit-o anul trecut , timp in care sa dat o sentinta in care primesc 2 ani cu suspendare dar care nu e definitiva, si merg azi sa o mai prelungesc odata pentru ca eu stiu ca pana nu ramane definitiva am acest drept, si culmea mi se spune sa vin maine sa fac o cerere la registratura dar mi sa spus ca sunt sanse foarte foarte mici sa imi dea voie sa o prelungesc. de ce asa ceva ? legea spune ceva si tot ei o si incalca ? lamuriti-ma si pe mine va rog frumos! zice ca vezi doamne e penal si 2 ani cu suspendare, ok inteleg , dar daca nu e definitiva ( sunt in faza de apel ) de ce nu o pot prelungi???
Art. 111 din OUG 195/2002 R
[...]
(6) Prelungirea dreptului de circulaţie, atunci când dovada înlocuitoare eliberată în condiţiile alin.(4) prevede acest drept, se poate dispune, cu câte 30 de zile, de către şeful poliţiei rutiere pe raza căreia s-a comis fapta, la propunerea procurorului care efectuează urmărirea penală sau care exercită supravegherea cercetării penale ori la propunerea instanţei de judecată care soluţionează cauza penală ori plângerea introdusă împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale ori scoaterii de sub urmărire penală sau, după caz, până la rămânerea definitivă şi irevocabilă a hotărârii judecătoreşti.
(7) Decizia şefului poliţiei rutiere privind prelungirea dreptului de circulaţie poate fi atacată la instanţa de contencios administrativ competentă, de orice persoană interesată. Procedura prealabilă nu este obligatorie.

Se poate prelungi dar nu in mod obligatoriu, ramane la latitudinea şefului poliţiei rutiere... nu-ti convine decizia lui de neprelungire a dovezii fa cum scrie in alin. (7).