Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... ACTE ELIBERATE IN ROMANIA SE POT TRADUCE, LEGALIZA SI ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

ACTE ELIBERATE IN ROMANIA SE POT TRADUCE, LEGALIZA SI APOSTILA LA TRADUCATOR, NOTAR SI LA PREFECTURA IN ITALIA?

ACTELE ROMANILOR PREZENTI IN ITALIA POT FI TRADUSE DE TRADUCATOR AUTORIZAT IN ITALIA APOI LEGALIZATE, APOSTILATE DE NOTAR SI PREFECTURA DIN ITALIA?
Daca sunt acte eliberate de autoritatile romane, aici se vor face legalizarile si apostilarile care va sunt necesare. E o procedura simpla, o poate face orice pers. desemnata de dvs. in cazul in care nu sunteti in tara, dar actele va sunt necesare in Italia.
Traducerile legalizate se pot face oriunde exista un traducator autorizat romana-italiana..
Apostilele nu pot fi puse la Consulate sau ambasade, ci doar in tara.
Teoretic se poate cere prin Ambasada punerea apostilei pe act, insa dureaza cel putin 6 luni....
Evident ca ma refer la actele eliberate de autoritatile romanesti...
ContSters56778, utilizator
Multumesc pt raspuns dar eu totusi cred ca in tarile membre ale Conventiei de la Haga, Prefecturile pot sa apostileze documentele eliberate in Romania. Altfel de ce exista conventia de la Haga?
Rolul conventiei de la Haga este de a simplifica procedurile de recunoastere a inscrisurilor emise de un stat strain.Apostila este un fel de supralegalizare, care atesta practica cum ca autoritatea care a emis actul exista. Ori asta nu se poate face decat de statul eimtent.
Inainte ca Romania sa adere la aceasta Conventie procedura era mult mai greoaie...