Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... certificat energetic
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

certificat energetic

certificatul energetic e obligatoriu pt cei ce cumpara prin prima casa4? Locuinta trebuie sa fie asigurata ca s-o poti vinde ? Banca cere asa ceva?
Incepand cu 01.01.2011 este obligatoriu, altfel nu se poate inregistra tranzactia la notar. Bancile au diferite proceduri, de obicei cand casa este cumparata printr-un credit ipotecar chiar si garantat de stat se cere o asigurare in full a casei.