Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata asigurari de sanatate

De cand se plateste asigurarea de sanatate de catre cei care au venituri din cedarea folosintei bunurilor(inchirieri)?

Cei care au salariu şi/sau sunt persoane fizice autorizate şi obţin venituri din chirii nu sunt obligaţi să plătească asigurarea de sănătate. Se plăteşte contribuţia la sănătate pentru venituri din chirii numai în cazul în care proprietarul nu are alte venituri impozabile, respectiv: salarii, venituri obţinute din activităţi independente, din agricultură, silvicultură, etc.
Cititi si OANAF2333/2007,care face distinctia intre cei care obtin venituri din chirii.Cei care au cel putin 5 contracte de inchiriere,sunt obligati la plata contributiei de sanatate.
Imi dati va rog cadru legislativ care spune ca doar daca nu esti deja asigurat se plateste 5.5% sanatate? Eu am CIM si cei de la casa de sanatate imi spun ca trebuie sa platesc 5.5% din 75% din venitul din chirie.(pe langa venitul salarial am inchiriat si un imobil)
Cate contracte de inchiriere aveti?
Doar un contract. Dar vreau cadru legislativ pentru ca la finante nu pot sa merg fara legislatie (ei au dreptate totdeauna daca nu am ceva scris). In OANAF2333/2007 am impresia ca e vorba de impozit nu de contributie fond sanatate.