Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata asigurari de sanatate

De cand se plateste asigurarea de sanatate de catre cei care au venituri din cedarea folosintei bunurilor(inchirieri)?

Sper ca acest articol publicat de avocatnet sa va fie de folos.

www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc. E foarte clar, nu inteleg cum oamenii "legii" nu inteleg sau mai bine zis nu vor sa inteleaga ceea ce este scris (tot de ei).
Cred ca este o neintelegere. Am citit Decizia Curtii Constitutionale si iata ce scrie in final:
"CURTEA CONSTITUŢIONALÃ
În numele legii
DECIDE:

Respinge ca neîntemeiată excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 257 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, excepţie ridicată de Gheorghe Boeru în Dosarul nr. 11.952/233/2009 al Judecătoriei Galaţi - Secţia civilă.
Definitivă şi general obligatorie.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 10 martie 2011."
Eu stiu ca afost data Decizia nr 1394 de catre Curtea Constitutionala in care se arata ca nu e constitutional sa se plateasca contributia la sanatate calculata la salariul minim pe economie in cazul celor care au realizat venituri sub salariul minim pe economie.
In ceea ce priveste contributia datorata de cei care realizeaza venituri din inchirieri, acestia datoreaza contributie la sanatate daca acest venit este singurul realizat. Daca este salariat, persoana care are venituri din chirii NU datoreaza contributia la sanatate asupra veniturilor din chirii.
Va doresc o zi buna !

de fapt, oamenii legii refuza sa tina cont de doua decizii ale Curtii Constitutionale care sunt definitive si general obligatorii......hmmmm...numai in Romania se poate asa ceva:)