Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere 15% indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere 15% indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua, intrebarea mea este legata de legea privind reducerea indemnizatiei pentru cresterea copilului, cand si cum s-a aplicat? Pe parcursul a 15 luni mi s-a modificat cuantumul indemnizatiei de 4 ori, pe baza a ce prevederi au dreptul sa modifice suma si de ce nu se respecta suma calculata in decizia primita de la AJPS?
Prin OUG de la 1 Iunie
De la 01.07.2010 , prin Legea nr.118/2010 , s-a diminuat cu 15% cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005.

De la 01.01.2011, potrivit art.30 alin.2 din OUG nr.111/2010, începand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.
Eu am inceput demersurile legale pentru actionarea in judecata. Recursul gratios si, respectiv, ierarhic. In 2 saptamani banuiesc ca voi avea destule informatii pentru deschiderea actiunii in contencios administrativ. Pentru detalii va stau la dispozitie.