avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere 15% indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere 15% indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua, intrebarea mea este legata de legea privind reducerea indemnizatiei pentru cresterea copilului, cand si cum s-a aplicat? Pe parcursul a 15 luni mi s-a modificat cuantumul indemnizatiei de 4 ori, pe baza a ce prevederi au dreptul sa modifice suma si de ce nu se respecta suma calculata in decizia primita de la AJPS?
Cel mai recent răspuns: mikas , utilizator 12:56, 26 Iunie 2011
Prin OUG de la 1 Iunie
De la 01.07.2010 , prin Legea nr.118/2010 , s-a diminuat cu 15% cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005.

De la 01.01.2011, potrivit art.30 alin.2 din OUG nr.111/2010, începand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.
Eu am inceput demersurile legale pentru actionarea in judecata. Recursul gratios si, respectiv, ierarhic. In 2 saptamani banuiesc ca voi avea destule informatii pentru deschiderea actiunii in contencios administrativ. Pentru detalii va stau la dispozitie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Olti Valeria Olti Valeria Indemnizatia de crestere copil redus cu 15 % din 1 iulie 2010 era numai pentru 6 luni nu-i asa?Nu ar trebui sa primesc suma intreaga inaintea taierii celor 15 ... (vezi toată discuția)
Recalcularea indemnizatiilor de cresterea copilului aflate in plata din 1.01.2011 Antoanela Geaman Antoanela Geaman Conform art.30 din recenta OUG 111/2010 Art. 30 (1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au ... (vezi toată discuția)