Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insusire bun
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insusire bun

am o fata de 15 si 6 luni si a gasit o cartela sim si a efectuat mai multe apeluri de pe aceasta cartela,proprietarul acestei cartele a facut sesizare la politie si acum sunt buna de plata,600 ron,pt neglijenta lui de a anunta compania respectiva de telefonie pt ca a pierdut cartela .
Si cum a aflat proprietarul unde este cartela? Exista si prevedere legala de a preda un lucru gasit la politie in maxim 10 zile de la data cand a fost gasit..in caz contrar fapta reprezinta infractiune.
In situatia dvs daca platiti....o veti face datorita faptul ca fiica a accesat apeluri pe o cartela care nu-i apartine...nu puteti invoca propria culpa in apararea dvs.( a fiicei dvs)
Care e intrebarea?
proprietarul a aflat unde este cartela pt ca a cerut un desfasurator la compania de telefoane si a sunat la numerele de telefon respective si asa a depistat cine a dat telefoanele.intrebarea era ce se poate intimpla cu fata?i se va intocmi dosar penal?
eh hai....stati linistita, n-o sa se intample nimic. Era de asteptat sa se afle. Fata trebuia sa fie ceva mai isteata, sa sune pe ascuns daca tot facea traznaia asta.
Nu e nicio infractiune. Fapta nu prezinta pericol social.

Nu cred ca procuratura va dispune urmarirea penala in cazul ficei dvs.

PS: NU mai deschideti mai multe topicuri cu acelasi subiect.

ContSters98245, utilizator