avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pensie privata pilonul 3
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pensie privata pilonul 3

Pensia privata(nu asigurare de viata) se deduce din impozitul pe venit(salariu) in limita a cel mult 400 de euro?
Daca da care este procedura si baza legala.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:24, 27 Iunie 2011
Deducerea acestei contributii se face de catre angajator, conform Legii 204/2006 privind pensiile facultative, Codului Fiscal şi Codului de procedură fiscală care prevăd deductibilitatea contribuţiilor la fonduri de pensii private facultative (pilonul III) din baza de calcul a impozitului pe salariu, în limita a 400 de euro pe an (64 euro).
Pentru a beneficia de aceasta deducere trebuie sa duceti angajatorului:
- contractul incheiat cu societatea de asigurari (actul individual de aderare)
- chitantele care atesta depunerea sumelor datorate in contul acesteia.


Pentru mai multe detalii:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am doua nelamuriri: este valabila legea deductibilitatii limitate a unei polite de asigurare private si daca fac o activitate indepedenta argasman argasman Buna ziua, Am un PFA cu codul CAEN principal: 6202, Activitati de consultanta in tehnologia informatiei, pe langa acesta mai am auxiliar adaugate si codurile ... (vezi toată discuția)
Hg 613-2013 deduceri impozit pensii facultative Gratiela Ratiu Gratiela Ratiu Am citit pe site : Conform modificarilor din HG nr. 613/2013, care au intrat in vigoare in 22 august, deducerea contributiilor retinute pentru scheme de pensii ... (vezi toată discuția)
Cota pensie privata pilon 3- nota contabila /deductibilitate rdoro rdoro Administratorul societatii a aderat la o societate de pensii private PILON 3 cu data de01.03.2010, platind pe 25.03.2010 prima rata As dori un act normativ ... (vezi toată discuția)