Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pensie privata pilonul 3
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pensie privata pilonul 3

Pensia privata(nu asigurare de viata) se deduce din impozitul pe venit(salariu) in limita a cel mult 400 de euro?
Daca da care este procedura si baza legala.
Deducerea acestei contributii se face de catre angajator, conform Legii 204/2006 privind pensiile facultative, Codului Fiscal şi Codului de procedură fiscală care prevăd deductibilitatea contribuţiilor la fonduri de pensii private facultative (pilonul III) din baza de calcul a impozitului pe salariu, în limita a 400 de euro pe an (64 euro).
Pentru a beneficia de aceasta deducere trebuie sa duceti angajatorului:
- contractul incheiat cu societatea de asigurari (actul individual de aderare)
- chitantele care atesta depunerea sumelor datorate in contul acesteia.

Pentru mai multe detalii:
[ link extern ]