Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributii pentru venituri din contracte civile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributii pentru venituri din contracte civile

contractele de conventie civila(femeie servici,administrator,cenzor,presedinte)
creaza obligativitatea de a plati doar impozitul de 16%?.Si ce declaratie se depune 112 sau 1oo.Mentionez canici unul nu e pensionar.
Veniturile din contracte civile sunt asimilate veniturilor din salarii. Pentru acestea se retin si se platesc contributiile si impozitul ca pentru orice salariati cu CIM.
Se depune declaratia 112.
Pentru veniturile din conventii civile se depune decl.112, la Anexa 1.2 unde se descriu "angajatii" se completeaza acestia in Sectiunea C si se alege optiunea tipului de angajat pozitia 18.
In acest caz veti plati CAS si somaj pentru asigurati, impozit 16%.
Contributia la CASS (sanatate) se plateste de fiecare prestator ("angajatul") in parte, separat la casa de asigurari de sanatate.

Pentru angajatori nu platiti nimic pentru ca de fapt la conventii civile nu sunteti angajator. (persoana juridica care are calitatea de angajator angajeaza salariati cu CIM)