Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 305
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 305

Va rog sa ma lamuriti cine depune delaratia 305 si in ce caz.
:O poate ati vrut sa spuneti declaratia 205
205 Declaraţie informativă privind impozitul reţinut la sursă, pe beneficiari de venit (OPANAF 233/2011) Se completează de către plătitorii de venit care au obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului pe veniturile cu regim de reţinere la sursă, cu excepţia veniturilor de natură salarială şi asimilate acestora.
Nu Iulia, doamna s-a referit la Declaratia 305, pentru care a existat un proiect privind sumele rezultate din ajustarea taxei pe valoare adaugata. Eu stiam ca a ramas la stadiul acesta. :(

AGENŢIA NAŢIONALÃ DE ADMINISTRARE FISCALÃ
ORDIN NR. ....
pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului (305) „Declaraţie
privind sumele rezultate din ajustarea taxei pe valoarea adăugată, în situaţia în
care beneficiarul transferului de active nu este persoană înregistrată în scopuri
de taxă pe valoarea adăugată”
În temeiul art.12 alin.(3) din Hotărârea Guvernului nr.109/2009 privind
organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală,
În temeiul art.5 alin.(4), art.128 alin.(7) din Legea nr.571/2003 privind Codul
fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, al pct.6 alin.(9) din Normele
metodologice de aplicare a Titlului VI din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea
Guvernului nr.44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi al art.228
alin.(2) din Ordonanţa Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedură fiscală,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
Având în vedere dispoziţiile Ordinului ministrului finanţelor publice nr.
2374/2010 privind stabilirea termenului de declarare şi de plată pentru sumele
rezultate din ajustarea taxei pe valoarea adăugată, în situaţia în care beneficiarul
transferului de active nu este persoană înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea
adăugată.
preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală emite următorul:
O R D I N
Art. 1. – În situaţia în care beneficiarul transferului de active nu este persoană
înregistrată în scopuri de taxă pe valoarea adăugată conform art.153 din Codul fiscal,
acesta, în calitate de succesor al cedentului în ceea ce priveşte ajustarea dreptului de
deducere, are obligaţia de a declara şi plăti la bugetul de stat suma rezultată ca urmare
a ajustărilor TVA, conform art. 128 alin. (7) din Codul fiscal şi pct.6 alin.(9) teza a
III-a din normele metodologice.
Art. 2. – Se aprobă modelul şi conţinutul formularului (305) „Declaraţie
privind sumele rezultate din ajustarea taxei pe valoarea adăugată, în situaţia în care
beneficiarul transferului de active nu este persoană înregistrată în scopuri de taxă pe
valoarea adăugată”, cod MFP 14.13.01.02/t.a., prevăzut în anexa nr. 1.
Art. 3. – Formularul prevăzut la art.2 se completează şi se depune conform
instrucţiunilor de completare prevăzute în anexa nr. 2.
Art. 4. – Caracteristicile de tipărire, modul de difuzare, de utilizare şi de
arhivare a formularului prevăzut la art.2 sunt stabilite în anexa nr. 3.
Art. 5. – Anexele nr. 1 - 3 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 6. – (1) Referirile la Codul fiscal din cuprinsul prezentului ordin
reprezintă trimiteri la titlul VI "Taxa pe valoarea adăugată" al Legii nr.571/2003
privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, iar referirile la normele
metodologice reprezintă trimiteri la Normele Metodologice de aplicare a Titlului VI
din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004 pentru aprobarea
Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare.
Art. 7. – Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, ParteaI.
Art. 8. – Direcţia generală proceduri pentru administrarea veniturilor, Direcţia
generală de tehnologia informaţiei, Direcţia generală de administrare a marilor
contribuabili, precum şi direcţiile generale ale finanţelor publice judeţene şi a
municipiului Bucureşti vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor
prezentului ordin.
Emis la Bucureşti, în data de...............................................
P R E ª E D I N T E,
SORIN BLEJNAR

Sursa: www.static.anaf,ro
=D>multumesc@ gabrielle..daca a ramas in acest stadiu de"proiect"e normal sa nu stiu..:D