Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit contracte prestari servicii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit contracte prestari servicii

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Care este cota de impozit care se opreste ptr contractele de prestari servicii prin colaborare?Noi oprim 10%dar am inteles ca este o lege care instituie cota de 16%.Imi puteti indica si baza legala a acestei noi reglementari,daca exista?Multumesc.
cota de impozitare pe venituri e 16% cf cod fiscal.......
SE POT APLICA COTE DIFERENTIATE IN FUNCTIE DE TIPUL CONTRACTULUI SI DE INTELEGEREA DINTRE PARTI. TREBUIE STIPULATA IN CONTRACT COTA DE IMPOZITARE RETINUTA LA SURSA.
REGLEMENTARI LEGALE , LEGEA 571/2003 ; CODUL FISCAL ART.52, ART58, ART.81, OMFP 80/2007
DE EXEMPLU : LA CONTRACTELE CU NEREZIDENTII , OBLIGATORIU COTA DE 16% CU RETINERE LA SURSA
LA CONTR. CU CARACTER OCAZIONAL SE UTILIZEAZA DE OBICEI 16% RETINERE LA SURSA DAR NU E OBLIGATORIU DIN PUNCT DE VEDERE AL ANGAJATORULUI AR FI BINE SA RETINA SI SA VIREZE 10% ,DIFERENTA O VA PLATI ANGAJATUL.
DIN PUNCT DE VEDERE AL ANGAJATULUI CEL MAI BINE AR FI SA I SE PLATEASCA TOATA COTA DE IMPOZIT, ALTFEL EL RAMANE DATOR CU DIFERENTA.
DAR IN TOATE CAZURILE COTA FINALA ESTE DE 16% , SI IN FUNCTIE DE INTELEGERE O PLATESTE UNUL SAU ALTUL.
OBLIGATORII ...DECLARATIILE INFORMATIVE FACUTE LA FINANTE IN BAZA CARORA SE FACE IMPUNEREA LA PERSOANELE FIZICE. EXCEPTIE FAC CONTRACTELE CU RETINERE 16% UNDE ANGAJATORUL DEPUNE ,RETINE SI VIREAZA IMPOZITUL IN LUNA URMATOARE RETINERII.
lia19 a scris:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Care este cota de impozit care se opreste ptr contractele de prestari servicii prin colaborare?Noi oprim 10%dar am inteles ca este o lege care instituie cota de 16%.Imi puteti indica si baza legala a acestei noi reglementari,daca exista?Multumesc.

Modificarile la Codul fiscal a adus si o noua perspectiva asupra impozitarii veniturilor obtinute in baza conventiilor civile. Noile prevederi nu sunt cu mult mai clare in ceea ce priveste stabilirea categoriei din care fac parte aceste venituri. Legiuitorul le include în continuare în categoria veniturilor din activitãþi independente, cu obligaþia reþinerii la sursã a unui impozit anticipat de 10%. Aceleasi venituri insa pot fi incluse in categoria altor venituri, pentru care impozitarea se face la sursa si este finala (prin aplicarea cotei de impozit de 16%).
Textul de lege nu este nici pe departe coerent in formularea acestor variante. Din fericire, vin normele metodologice, care stabilesc ca incadrarea intr-o categorie sau in alta tine de optiunea beneficiarului de venit, care prevad ca:
Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiilor civile, incheiate potrivit Codului civil, au dreptul sa opteze, pentru impunerea venitului brut cu cota de 16%, impozitul fiind final, potrivit Codului fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Atentie insa, pentru ca impozitarea sa fie finala, optiunea trebuie exprimata in scris „in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestei/acestui conventii/contract.
lia19 a scris:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Care este cota de impozit care se opreste ptr contractele de prestari servicii prin colaborare?Noi oprim 10%dar am inteles ca este o lege care instituie cota de 16%.Imi puteti indica si baza legala a acestei noi reglementari,daca exista?Multumesc.

Consider ca intrebarea nu este clara.
Contractul de prestari de servicii este contractul prin care o parte, numita prestator, se obliga sa presteze servicii unei alte parti, numite beneficiar, in schimbul unui pret. PFA, SRL etc.
Cat despre despre conventii civile de prestari servicii, se folosite ca alternativa la contractul individual de munca - in particular. De regula PF

Va multumesc ptr raspuns!ca fiu mai clara!Este vorba de contractele incheiate de institutia in care lucrez cu cei care, de exemplu,lucreaza in baza unor contracte de prestari servicii prin colaborare(Avem de exemplu la contabilitate o persoana care este pensionata medical si care este angajata cu timp partial de munca,4 ore.Alta situatie:persoane care cu caracter ocazional executa diferite servicii in interesul institutiei noastre.De exemplu inregistreaza pe banda video un anumit eveniment,fotografiaza......Inteleg ca acea cota de impozitare este de 16%.!!!