Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit contracte prestari servicii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit contracte prestari servicii

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Care este cota de impozit care se opreste ptr contractele de prestari servicii prin colaborare?Noi oprim 10%dar am inteles ca este o lege care instituie cota de 16%.Imi puteti indica si baza legala a acestei noi reglementari,daca exista?Multumesc.
lia19 a scris:

Avem de exemplu la contabilitate o persoana care este pensionata medical si care este angajata cu timp partial de munca,4 ore.

Aici este vorba de CIM timp partial.

Alta situatie:persoane care cu caracter ocazional executa diferite servicii in interesul institutiei noastre.De exemplu inregistreaza pe banda video un anumit eveniment,fotografiaza......Inteleg ca acea cota de impozitare este de 16%.!!!

Aici vorbim de acele contracte conventii civile ocazionale, sau de contracte prestari servicii intocmite cu o persoana fizica autorizata.
Intrebarea este urmatoarea:
Aceste persoane sunt autorizate ?