Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Chirie spatiu firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Chirie spatiu firma

Buna ziua,

Firma mea isi desfasoara activitatea intr-un apartament inchiriat de circa 7 ani, am punct de lucru, toate utilitatile pe firma. De cca un an, datorita faptului ca proprietarul a fost plecat din tara, am continuat sa platesc fara sa mai avem contractul reinnoit si vizat la finante.

In acest moment, proprietarul doreste sa ma evacueze din spatiu deoarece am acumulat restante la plata chiriei. Eu doresc sa raman si sa aduc la zi, in urmatoarele luni chiria.

Ma poate forta/ obliga sa parasesc spatiul intr-un timp determinat, daca nu ne intelegem?

Multumesc.
Da, va poate obliga. Incercati sa va intelegeti, platiti in termen scurt acele datorii si apoi reactualizati si contractul de inchiriere pentru punctul de lucru la registrul comertului.