Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Ordinul 2215/2011- Declaratia 112 va putea fi depusa ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Ordinul 2215/2011- Declaratia 112 va putea fi depusa pe hartie si in luna iulie

Ministerul Finantelor Publice a decis sa prelungeasca cu o luna termenul in care contribuabilii pot depune declaratia fiscala unica in format de hartie. Astfel, acestia pot depune pana cel tarziu la 25 iulie Declaratia 112 atat la ghiseele Fiscului, cat si la oficiile acreditate in acest sens.

Prelungirea a fost decisa prin Ordinul 2215/2011, publicat in Monitorul Oficial, nr. 455 din 29 iunie 2011.

"Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate aferenta lunii iunie 2011 poate fi depusa la organul fiscal competent sau la oficiile acreditate de Ministerul Finantelor Publice, in format hartie, semnat si stampilat conform legii, insotit de declaratia in format electronic, pe suport electronic, pana la data de 25 iulie 2011", se arata in Ordinul MFP.

Initial, incepand cu luna iulie, contribuabilii erau obligati sa depuna doar online declaratia 112, pe baza de semnatura digitala.

Pentru depunerea declaratiei prin mijloace electronice de transmitere la distanta, angajatorii trebuie sa detina un certificat calificat, eliberat in conditiile Legii nr.455/2001 privind semnatura electronica sau sa imputerniceasca persoane care detin acest certificat.

Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica se obtine de la unul din cei trei furnizori de certificare acreditati in conditiile Legii nr. 455/2001 privind semnatura electronica:

- SC CERT SIGN SRL - www.certsign.ro;
- SC DIGI SIGN SA - www.digisign.ro;
- SC TRANS SPEED SRL - www.transsped.ro.
Nedepunerea sau depunerea cu intarziere a formularului 112 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de 500 – 1.000 lei pentru persoane fizice, respectiv 1.000 – 5.000 lei pentru persoane juridice. In situatia in care angajatorul nu depune in mod repetat declaratia lunara, acesta va fi declarat inactiv.

Sursa :www.avocatnet.ro
=D>f. bine pentru cei care nu au reusit inca sa obtina Semntura digitala..