Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatal meu a decedat,iar parintii mei au fost divortati.el a locuit in casa mamei sale pana la deces.eu pot sa scot succesiune daca el nu a avut bunuri,sau ca sa am si eu drepturi din casa bunicii trebuie sa scot succesiune dupa decesul ei?cum sa procedez?bunica mea inca traieste
dyanab1987, utilizator
Daca nu s-a facut succesiunea dupa bunica,trebuie intai sa dezbateti succesiunea bunicii si apoi a tatalui.
dar bunica mea inca traieste
Sa traiasca in continuare.
Dar bunicul? casa nu era bun comun achizitionat in timpul casatoriei cu bunica?
Pt ca daca tatal dvs. nu a lasat nimic, nu aveti ce sa mosteniti ( logic).
dupa decesul bunicii o sa veniti la mostenire ca reprez,succesor.al tatalui dvs