avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatal meu a decedat,iar parintii mei au fost divortati.el a locuit in casa mamei sale pana la deces.eu pot sa scot succesiune daca el nu a avut bunuri,sau ca sa am si eu drepturi din casa bunicii trebuie sa scot succesiune dupa decesul ei?cum sa procedez?bunica mea inca traieste
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2011
dyanab1987, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristina Voicu , Avocat 22:22, 29 Iunie 2011
Daca nu s-a facut succesiunea dupa bunica,trebuie intai sa dezbateti succesiunea bunicii si apoi a tatalui.
dar bunica mea inca traieste
Sa traiasca in continuare.
Dar bunicul? casa nu era bun comun achizitionat in timpul casatoriei cu bunica?
Pt ca daca tatal dvs. nu a lasat nimic, nu aveti ce sa mosteniti ( logic).
dupa decesul bunicii o sa veniti la mostenire ca reprez,succesor.al tatalui dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune avram.mariana@yahoo.com avram.mariana@yahoo.com Tatal meu a murit in 2017 si vrem sa vindem apartamentul. Apartamentul era pe numele lui si al mamei. Trebuie sa fac succesiunea? Cum este mai bine sa ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunuri imobile FlorinG81 FlorinG81 Bună seara! Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns în ceea ce privește problema de mai jos. În 2014 mama mea a decedat, cu doi ani înainte ... (vezi toată discuția)
Nelamurire la succesiune mykatmyssy mykatmyssy in cazul desesului ambilor parinti se mai face succesiunea dupa mama daca aceasta a decedat prima si titlul de proprietate este trecut numai pe numele ... (vezi toată discuția)