Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare eliberare extras de carte funciara de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare eliberare extras de carte funciara de informare

Doresc sa cumpar un apartament iar pentru a verifica care este totul ok am inteles ca trebuie sa scot inainte un extras de carte funciara de informare.
Intrebarile mele sunt:

1. Pot sa-l scot eu, cel care cumpara, sau trebuie sa-l scoata proprietarul, cel care vinde ?
2. Ce acte sunt necesare pentru a scoate acest extras de carte funciara?
3. De unde se scoate acest extras daca apartamentul este in sectorul 3?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Raspunsurile pentru intrebarile dvs. se afla aici:
[ link extern ] /
vanzatorul il solicita. ii e necesar actul de proprietate si copie, copie dupa buletin, cerere tip, plateste acolo taxa de 20 de lei
ONCPI si pt sectorul 3, e pe b-dul expozitiei
Extras de carte funciara de informare poate fi cerut de catre oricine, pe baza unei cereri si a buletinului de identitate.
Se cere, in cazul d-voastra. la biroul de carte funciara, sector 3, se elibereaza in termen de 3 zile , se plateste taxa.Adresa-bd,Expozitiei nr.1A