avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare eliberare extras de carte funciara de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare eliberare extras de carte funciara de informare

Doresc sa cumpar un apartament iar pentru a verifica care este totul ok am inteles ca trebuie sa scot inainte un extras de carte funciara de informare.
Intrebarile mele sunt:

1. Pot sa-l scot eu, cel care cumpara, sau trebuie sa-l scoata proprietarul, cel care vinde ?
2. Ce acte sunt necesare pentru a scoate acest extras de carte funciara?
3. De unde se scoate acest extras daca apartamentul este in sectorul 3?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 07:46, 30 Iunie 2011
Raspunsurile pentru intrebarile dvs. se afla aici:
[ link extern ] /
vanzatorul il solicita. ii e necesar actul de proprietate si copie, copie dupa buletin, cerere tip, plateste acolo taxa de 20 de lei
ONCPI si pt sectorul 3, e pe b-dul expozitiei
Extras de carte funciara de informare poate fi cerut de catre oricine, pe baza unei cereri si a buletinului de identitate.
Se cere, in cazul d-voastra. la biroul de carte funciara, sector 3, se elibereaza in termen de 3 zile , se plateste taxa.Adresa-bd,Expozitiei nr.1A

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extras carte funciara seciu_oana seciu_oana de unde pot scoate incheiere de extras de carte funciare si de ce acte am nevoie? (vezi toată discuția)
Cum obtin extras carte funciara daca nu sunt proprietarul imobilului? ContSters83008 ContSters83008 Cum pot scoate un extras carte funciara in cazul in care nu sunt proprietarul imobilului? (vezi toată discuția)
Documente necesare AneMariDorina AneMariDorina Doresc sa-mi cumpar un apartament. Ce acte trebuie sa am asupra mea ca si cumparator si ce documete trebuie sa aiba cel care vinde? Ce taxe ar trebui sa achit ... (vezi toată discuția)