Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Declarare creanta constand in cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Declarare creanta constand in cheltuieli de judecata

In timpul judecarii unui dosar de insolventa/faliment, inainte de inchiderea procedurii, se mai poate declara o creanta provenita dintr-o HJ prin care au fost stabilite cheltuieli de judecata (cheltuieli care trebuiesc platite de firma aflata in procedura insolventei)?
Fiind vb despre cheltuieli de judecata, la distribuirea sumelor aceasta va fi platita cu prioritate?
Fac cererea direct la judecatorul sindic sau la lichidator?
Tx de tb este 120 lei?
Multumesc.
In concluzie, vorbiti deci despre o creanta asupra debitorului din insolventa, creanta nascuta dupa data deschiderii proceduriiinsolventei. Ori actiunea in care v-ati judecat "in contradictoriu cu debitorul din insolventa (prin lichidator)" a fost una in care s-a cerut prescriptia executarii silite, adica a unei actiuni prin care lichidatorul putea obtine un drept al debitorului din insolventa, ceea ce este normal si de inteles. Mai departe insa, dupa deschiderea procedurii insolventei, chiar daca, in uurma unei actiuni ce a avut ca scop obtinerea unui drept (de creanta) al debitorului din insolventa, ati obtinut (indirect, sa spunem...) un drept asupra acestui debitor (cheltuielile de judecata), acest drept nu poate fi valorificat prin incalcarea prevederilor legale ale legii speciale (Legea 85/2006), prin inscrierea in tabelul creditorilor, ulterior deschiderii procedurii insolventei. Ati obtinut prescriptia executarii silite (de fapt impiedicarea pe calea unei exceptii, a obtinerii unui drept al debtorului din insolventa, prin lichidator), dar asta nu implica si posibilitatea inscrierii cheltuielilor de judecata din aceasta actiune, in tabelul creantelor, ulterior deschiderii prcedurii insolventei.
zaharia65_2 a scris:

In concluzie, vorbiti deci despre o creanta asupra debitorului din insolventa, creanta nascuta dupa data deschiderii proceduriiinsolventei. Ori actiunea in care v-ati judecat "in contradictoriu cu debitorul din insolventa (prin lichidator)" a fost una in care s-a cerut prescriptia executarii silite, adica a unei actiuni prin care lichidatorul putea obtine un drept al debitorului din insolventa, ceea ce este normal si de inteles. Mai departe insa, dupa deschiderea procedurii insolventei, chiar daca, in uurma unei actiuni ce a avut ca scop obtinerea unui drept (de creanta) al debitorului din insolventa, ati obtinut (indirect, sa spunem...) un drept asupra acestui debitor (cheltuielile de judecata), acest drept nu poate fi valorificat prin incalcarea prevederilor legale ale legii speciale (Legea 85/2006), prin inscrierea in tabelul creditorilor, ulterior deschiderii procedurii insolventei. Ati obtinut prescriptia executarii silite (de fapt impiedicarea pe calea unei exceptii, a obtinerii unui drept al debtorului din insolventa, prin lichidator), dar asta nu implica si posibilitatea inscrierii cheltuielilor de judecata din aceasta actiune, in tabelul creantelor, ulterior deschiderii prcedurii insolventei.

Cred că art. 64 alin. (6) din Legea insolvenţei vă cam contrazice.
Daca hotărârea a intervenit după deschiderea procedurii, atunci acela este momentul la care s-a născut şi creanţa Irinei S., adică ulterioar deschiderii procedurii de insolvenţă. Pentru o astfel de creanţă nu mai este necesar înscrierea în tabelul de creanţe.
Amila, utilizator
Nu cred ca ma contrazice deloc, inscrierea in tabel nemaifiind posibila, asa cum am scris! Prevederea legala despre care faceti vorbire (ar.64 alin 6 din L.85/2006, asa cum a fost completat de art I pct.11 din L.277/2009) arata clar ca pentru creantele nascute dupa data deschiderii procedurii (ca si cele nascute in procedura falimentului) "vor fi platite conform documentelor din care rezulta". Aceste documente se prezinta judecatorului sindic, care hotaraste, pana la inchiderea procedurii, asupra platii acestor creante si in niciun caz nu se inscriu in tabelul de creante.
Deci: declaratie de creanta din partea mea, anexez copia legalizata a HJ din care provin cheltuielile de judecata si timbrez cu 120 lei.
Intrebare: fiind vb despre cheltuieli de judecata, care va fi ordinea de plata a acestei sume vis-a-vis de sumele altor creditori ?
Va multumesc frumos pt. raspunsuri!
Taxa de timbru este intr-adevar de 120 de lei.
Ordinea este cea stabilita de aceeasi lege, in art.123:
"Creanţele vor fi plătite, în cazul falimentului, în următoarea ordine:
1.taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea şi administrarea bunurilor din averea debitorului, precum şi plata remuneraţiilor persoanelor angajate în condiţiile art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 şi ale art. 98 alin. (3), sub rezerva celor prevăzute la art. 102 alin. (4);
2.creanţele izvorâte din raportul de muncă;
3.creanţele reprezentând creditele, cu dobânzile şi cheltuielile aferente, acordate după deschiderea procedurii, precum şi creanţele rezultând din continuarea activităţii debitorului după deschiderea procedurii;
4.creanţele bugetare;
5.creanţele reprezentând sumele datorate de către debitor unor terţi, în baza unor obligaţii de întreţinere, alocaţii pentru minori sau de plată a unor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existenţă;
6.creanţele reprezentând sumele stabilite de judecătorul-sindic pentru întreţinerea debitorului şi a familiei sale, dacă acesta este persoană fizică;
7.creanţele reprezentând credite bancare, cu cheltuielile şi dobânzile aferente, cele rezultate din livrări de produse, prestări de servicii sau alte lucrări, precum şi din chirii;
8.alte creanţe chirografare;
9.creanţele subordonate, în următoarea ordine de preferinţă:
a)credinţele acordate persoanei juridice debitoare de către un asociat sau acţionar deţinând cel puţin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot în adunarea generală a asociaţilor, ori, după caz, de către un membru al grupului de interes economic;
b)creanţele izvorând din acte cu titlu gratuit.
Nefiind vorba de cheltuieli de judecata ce pot fi incadrate la pct.1, consider creanta dvs. ca fiind incadrabila la pct.8. Insa incadrarea se va face de catre lichidator.