Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Declarare creanta constand in cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Declarare creanta constand in cheltuieli de judecata

In timpul judecarii unui dosar de insolventa/faliment, inainte de inchiderea procedurii, se mai poate declara o creanta provenita dintr-o HJ prin care au fost stabilite cheltuieli de judecata (cheltuieli care trebuiesc platite de firma aflata in procedura insolventei)?
Fiind vb despre cheltuieli de judecata, la distribuirea sumelor aceasta va fi platita cu prioritate?
Fac cererea direct la judecatorul sindic sau la lichidator?
Tx de tb este 120 lei?
Multumesc.
Părerea mea este că, pentru recuperarea creanţei născută după deschiderea procedurii de insolvenţă, nu mai este necesară înscrierea în tabelul creditorilor, astfel că nu se impune formularea unei cereri de admitere a creanţei şi implicit nu se va plăti taxă de timbru.