Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

buna ziua...as dori si eu raspuns la unele intrebari...in anul 2009 august am bagat divort de fostul sot,avand impreuna o fetita de 5 ani atunci..in 2010 februarie s-a terminat divortul si din pacate custodia copilului i s-a dat tatalui....de ce?nu stiu nici acum....el era plecat din tara,eu eram plecata din tara...fetita statea cu mama lui,eu sunam tot timpul trimiteam tot timpul bani pt copil,mult mai mult decat pensia alimentara....in decizie nu scrie deloc daca este hotarare definitiva sau irevocabila...el a fost anul acesta in tara si a luat copilul cu el in alta tara,fara acordul meu...daca mi se incredinta mie,as fi putut sa o iau si eu fara acordul lui?si este posibil ca in decizie sa nu imi fie si mie incredintata perioada de vizita sau de a lua copilul in vacante?eu nu am asa ceva si trebuie sa ma rog de el sa mi dea copilul.....atata timp cat m-au pus sa platesc pensie nu era normal sa mi e acorde si drept de vizita?si ink ceva.....se mai poate face ceva ca sa schimb decizia si sa iau fetita cu mine?pt ca si ea vrea acest lucru,imi spune mereu knd vorbesc cu ea,dar ii este teama sa-i spuna si tatalui ei acest lucru....multumesc
Raspunsurile in ordinea intrebarilor:
1.Da, daca minorul v-ar fi fost dvs. incredintat si dvs. puteati parasi tara impreuna cu minorul fara acordul tatalui.
Pe hotararea dvs. nu scrie ca este definitiva si irevocabila pentru ca nu ati solicitat legalizarea hotararii cu aceasta mentiune.
2.Da, pentru ca stabilirea unui program de vizita se solicita pentru a fi stabilit, ori cata vreme in cadrul procesului de divort, nu ati avut o astfel de cerere, instanta nu se putea pronunta pe o cerere fara ca ea sa existe.
Stabilirea programului de vizita se poate solicita oricand pe calea unei actiuni separate.
3.In privinta incredintarii minorului, hotararile nu au autoritatate de lucru judecat, astfel ca in situatia in care puteti proba ca imprejurarile avute in vedere de instanta la luarea acestei masuri s-au schimbat, puteti formula o cerere de reincredintare a acestuia.
deci se mai poate face ceva chiar daca este definitiv si irevocabil?dar copilul este plecat din tara....si cand anume se poate audia copilul?sau se poate face cerere sa audieze copilul in prezenta unui psiholog,pt ca copilul meu are multe de spus....se poate face procesul daca eu nu sunt in tara?si afecteaza cu ceva ca eu mi-am facut alta familie in alta tara?
puteti face cerere pt program de vizitare al minorei. nu afecteaza cu nimic faptul ca aveti alta familie si ca domiciliati in alta tara. dipotriva acesta ar putea fi un motiv sa faceti cerere de reincredintare a fetitei.
Din nou in ordinea intrebarilor:
1.Da, am aratat si motivat la pct-ul 3 de mai sus.
2. In principiu ascultarea minorului are loc la implinirea varstei de 10 ani.
Pentru motive temeinice in temeiul art.24 din Legea 272 privind protectia si promovarea drepturilor copilului poate fi ascultat si sub aceasta varsta.
(1) Copilul capabil de discernamant are dreptul de a-si exprima liber opinia asupra oricarei probleme care il priveste.
(2) In orice procedura judiciara sau administrativa care il priveste copilul are dreptul de a fi ascultat.
Este obligatorie ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani.
Cu toate acestea, poate fi ascultat si copilul care nu a implinit varsta de 10 ani, daca autoritatea competenta apreciaza ca audierea lui este necesara pentru solutionarea cauzei.
3.Da, puteti fi reprezentata de avocat, insa preferabil ar fi sa fiti.
4.Nu, nu are nici o legatura faptul ca dvs. v-ati intemeiat o alta familie in alta tara.