Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit storno factura
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

storno factura

buna ziua

in 05.05.2010 am emis o factura catre unul din clientii nostrii , s-a facturat un bun.
in 06.06.2011 clientul ne-a returnat bunul respectiv , am facut o factura de storno .
problema este ca nu stiu data sa fac stornare pe 1174(eroare semnificativa ) sau pe venit si cheltuiala(fiind o eroare nesemnificativa) . Val fata tva a facturii stornate este de 6000 lei.
profitul din 2010 este nerepartizat in conditiile in care se storneaza pe 1174, sa spunem ca in septembrie 2011 ne hotaram sa repartizam profitul ce fac repartizez mai putin cu suma din 1174 ?
multumesc
buna ziua

n-as lucra cu 1174 pentru ca nu consider ca e vorba de o eroare ; la 2010 bunul respectiv era vandut , valoarea vanzarii era pe cifra de afaceri iar ad.comercial in profit.
Acum, in 2011 se restituie bunul dar nu consider ca am o vanzare eronata ci o restituire pur si simplu.
Contractul de vanzare prevede posibilitatea restituirii dupa 1 an ?
Daca tva e 6000 lei, sigur e vorba de un mijloc fix . Si daca spuneti ca ati stornat, sigur e stornat la valoarea din mai 2010. Clientul a utilizat acel bun 1 an, a calculat amortizare si sigur bunul nu mai e in starea de acum 1 an.
Poate mai indicata era o factura de vanzare , din partea clientului , decat stornare din partea dvs ...