Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus fiind sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus fiind sub influenta alcoolului

am fost urmarit de o masina pe o raza de 1 km si oprit de catre acesta mentionez ca soferul e politist si nu era in misiuneci cu masina personala , mia luat cheile si ma retinut pana a sosit un echipaj de politie .in urma etilotestului a iesi 1,04 mg.am fost dus sa mi se recolteze probe biologice mi sa retinut permisu . ce urmari pot avea va multumesc
Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Infractiunea prev. de art 87 al. 1 din Oug. 195/2002 este sanctionata cu pedeapsa inchisorii intre 1 si 5 ani.
Daca nu aveti antecedente penale si uzati de disp. art 320 indice 1 c.proc.pen. -recunoasterea vinovatiei, care va da posibilitatea reducerii limitelor de pedeapsa cu 1/3 si administrati probe in circumstantiere, aveti sanse sa obtineti o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei sau cu suspendarea executarii sub supraveghere.
In situatia condamanarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, permisul dvs. de conducere se va anula.
Va veti putea prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Angajati avocat.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat