avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... revendicare cu iz penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

revendicare cu iz penal

Am cerut inca din anul 1991, dupa legea 18/1991,retrocedarea terenurilor agricole si forestiere detinute de tatal meu. Am fost inscris pe anexa cu 28.8 ha, dar mi s-au retrocedat numai 10 ha. De atunci , la aparitia fiecarei legil (legea 169/1997, legea1/2000, legea 247/2005) am cerut restituirea restului de terenuri. Primaria nu si-a gasit timp sa masoare terenurile revendicate de mine, decat in anul 2008, luna aprilie. Atunci am constatat ca pe un teren revendicat, se construise o casa de catre un cetatean.
Acest cetatean mi-a aratat trei chitante de mana prin care cumparase de la trei membrii diferiti ai aceleasi familii, suprafata de teren pe care o revendicam eu.
Acest cetatean a stiut ca terenul este al meu, caci mi-a telefonat sa ma intrebe daca vand terenul si la masuratoare in fata comisiei a afirmat ca daca il vand il mai plateste odata. Eu i-am spus ca nu-l vand si atunci a venit surpriza.
In luna iulie s-a prezentat la primarie cu o hotarare judecatoreasca prin care a cumparat 5800 mp de la acei cetateni susmentionati, hotarare data chiar in cursul lunii aprilie 2008.
Din suprafata de 5800 mp, acei cetateni aveau pe titlu 1700 mp din suprafata revendicata de mine, restul nefiind trecuti pe titlul lor.
Acum primaria ma trimite sa ma judec eu cu ocupantii terenului. Cum sa procedez?
Cel mai recent răspuns: Attila-Arpad Dombi , Avocat 14:06, 2 August 2008
pentru a face dovada ca esti proprietarul unui bun mobil s-au imobil ,trbuie sa deti un act de proprietate autentic al acelui bun. Restul actelor nu au nici o valoare in instanta, sunt nule de drept. Asa ca eu va sfatuiesc sa va angajati un aparator care sa atace hotarirea data. Aparatorol stie care sunt pasii de urmat,daca ati epuizat toate caile de atac de la noi din tara ,va puteti adresa curtii europene, unde veti da statul Roman in judecata pentru nedreptatea care vi sa facut. Va urez noroc Mariiky
mariiky a scris:

pentru a face dovada ca esti proprietarul unui bun mobil s-au imobil ,trbuie sa deti un act de proprietate autentic al acelui bun. Restul actelor nu au nici o valoare in instanta, sunt nule de drept. Asa ca eu va sfatuiesc sa va angajati un aparator care sa atace hotarirea data. Aparatorol stie care sunt pasii de urmat,daca ati epuizat toate caile de atac de la noi din tara ,va puteti adresa curtii europene, unde veti da statul Roman in judecata pentru nedreptatea care vi sa facut. Va urez noroc Mariiky


:offtopic: In cazul bunurilor mobile posesia = proprietate si poate fi dovedita prin orice mijloc de proba. In cazul bunurilor imobile (cu exceptia terenurilor) nu este necesar sa fie autentic actul care face dovada proprietatii...

On topic: Consultati un avocat sa vada exact toate actele ca e o situatie prea incurcata pentru a primi un raspuns pertinent pe forum...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine ne apara de hotararile judecatorilor si ale notarilor? emiliana emiliana 1.Am facut plangere ca BAP- ul dupa care s-a facut reconstituirea terenurilor, este vizibil modificat (sters cu guma ), cu foi lipsa.Eu am acte din anul ... (vezi toată discuția)
Teren intravilan reconstituit in baza legii 18/1991,fara imobil(casa),aplicarea legii 165/2013 ContSters139112 ContSters139112 Buna ziua, prin prezenta intrebare va aduc in discutie o speta cu referire la reconstituirea proprietatii ptr. un teren intravila in suprafata de 1500mp,din ... (vezi toată discuția)
Decizie definitiva ... primaria refuza sa ia in considerare DaniEne DaniEne buna ziua. Numele meu este Ene Ionut Daniel si am o problema destul de complexa. Imi cer scuze pt acest mail destul de lung . Mama sotiei mele ( M. E.) ... (vezi toată discuția)