Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii

In comuna Nicoresti, judetul Galati, in iunie 2011, reprezentanti ai Garzii Financiare, insotiti de jandarmi, au amendat proprietari de terenuri agricole care aveau oameni la prasit pe motiv ca foloseau munca la negru.
Va rog sa imi explicati (!?) temeiul juridic al acestor amenzi.
Care poate fi / este statutul juridic al detinatorului de teren agricol?

Acei " proprietari " nu cumva erau de fapt firme care trebuia sa-i angajeze pe respectivii ca zilieri, dupa noua lege aparuta in acest an?
Nu, erau simple persoane fizice.
Din cate stiu Garda Finanaciara nu are atributiuni in domeniul relatiilor de munca ... nu cumva erau si inspectori de la ITM ?