Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale buna ziua! ma lovesc de o problema la ORC : punctul de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

buna ziua! ma lovesc de o problema la ORC : punctul de lucru/sediu secundar

trebuie cuprins in actul constitutiv actualizat?
ovidiu7676, utilizator
Eu nu am spus ca nu trebuie sa inregistrezi sediul secundar, ci doar ca la infiintarea acestuia nu este necesar sa actualizezi actul constitutiv avand in vedere dispozitiile legii 31. Asta era si intrebarea colegei.
Denisa Stanca, Avocat
Deci inregistrarea trebuie facuta. Iar scumpi nostri functionari de la ORC pot veni si interpreta cum vor ei: aceasta este o modificare a AC deci trebuie facut act modificator si AC actualizat. Fiecare document costa x RON pentru editare si y RON pentru depunere si inregistrare. "Cum va puteti permite sa platiti doar un taxa pentru depunerea unui document? Sunteti obligat sa platiti cat se poate de multe, altfel puteti fi acuzat chiar si de evaziune fiscala. " :D

Acesta a fost sensul intrebarii. :D
kappauser, utilizator
Aveti aici un link care prevede documentele necesare pentru schimbarea sediului social sau a sediului sucursalelor. Un nou punct de lucru, sucursala este tot o schimbare de la mai putin la mai multe.

Iar la punctul 9 este cerut Actul constitutiv actualizat.

[ link extern ]

kappauser a scris:

Aveti aici un link care prevede documentele necesare pentru schimbarea sediului social sau a sediului sucursalelor. Un nou punct de lucru, sucursala este tot o schimbare de la mai putin la mai multe.

Iar la punctul 9 este cerut Actul constitutiv actualizat.

[ link extern ]

Art. 43

(1) Sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se inregistreaza, inainte de inceperea activitatii lor, in registrul comertului din judetul in care vor functiona.

(2) Daca sucursala este deschisa intr-o localitate din acelasi judet sau in aceeasi localitate cu societatea, ea se va inregistra in acelasi registru al comertului, insa distinct, ca inregistrare separata.

(3) Celelalte sedii secundare - agentii, puncte de lucru sau alte asemenea sedii - sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se mentioneaza numai in cadrul inmatricularii societatii in registrul comertului de la sediul principal.

Ai vorbit numai pe langa subiect. Este vorba de sediu secundar si NU de SUCURSALA.

La schimbarea sediul social era normal sa se depuna AC actualizat intrucat legea prevede ca actul constiututiv trebuie sa contina in mod obligatoriu sediul SOCIAL, insa NU este obligatoriu ca in actul constitutiv sa se mentioneze si sediile secundare ci numai conditiile in care acestea se vor infiinta.

Iar partea cu functionarii de la ORC ... cred ca tocmai asta este rolul avocatului, legea este una pentru toata lumea si trebuie interpretata in mod unitar. Faptul ca un referent (care poate ca e mai nou ...) are un punct de vedere nu inseamna ca are dreptate. Mai mult, dosarul nu se solutioneaza de referentul care il verifica la ghiseu ci de persoana desemnata care poate are alta opinie si binenteles nu te opreste nimeni sa-ti expui punctul de vedere in scris cu privire la obiectiunile formulate de referentul de la ghiseu.

Inainte sa dai sfaturi iti propun sa mai citesti legea 31/1991, 26/1990 si O.M.J nr. 2594/C/2008.

Denisa Stanca, Avocat
denisas a scris:

Art. 43

(1) Sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se inregistreaza, inainte de inceperea activitatii lor, in registrul comertului din judetul in care vor functiona.

(2) Daca sucursala este deschisa intr-o localitate din acelasi judet sau in aceeasi localitate cu societatea, ea se va inregistra in acelasi registru al comertului, insa distinct, ca inregistrare separata.

(3) Celelalte sedii secundare - agentii, puncte de lucru sau alte asemenea sedii - sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se mentioneaza numai in cadrul inmatricularii societatii in registrul comertului de la sediul principal.

Ai vorbit numai pe langa subiect. Este vorba de sediu secundar si NU de SUCURSALA.

La schimbarea sediul social era normal sa se depuna AC actualizat intrucat legea prevede ca actul constiututiv trebuie sa contina in mod obligatoriu sediul SOCIAL, insa NU este obligatoriu ca in actul constitutiv sa se mentioneze si sediile secundare ci numai conditiile in care acestea se vor infiinta.

Iar partea cu functionarii de la ORC ... cred ca tocmai asta este rolul avocatului, legea este una pentru toata lumea si trebuie interpretata in mod unitar. Faptul ca un referent (care poate ca e mai nou ...) are un punct de vedere nu inseamna ca are dreptate. Mai mult, dosarul nu se solutioneaza de referentul care il verifica la ghiseu ci de persoana desemnata care poate are alta opinie si binenteles nu te opreste nimeni sa-ti expui punctul de vedere in scris cu privire la obiectiunile formulate de referentul de la ghiseu.

Inainte sa dai sfaturi iti propun sa mai citesti legea 31/1991, 26/1990 si O.M.J nr. 2594/C/2008.

Interesant ca vorbesc pe langa subiect. Tu insa uiti de la mana pana la gura. Imi recomanzi sa citesc legea 31 ? Citatul iti apartine:
Art. 7
g) sediile secundare - sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica -,...
Pentru conformitate se poate citi si legea 31.
Pur informativ pentru tine este vorba de "legea 31 din 1990"
Legea 31/1991 este legea care stabileste durata de munca.....

Ce spune aceasta? Sediile secundare, ca se numesc sucursale, agentii reprezentante sau puncte de lucru,toate sunt unitati fara personalitate juridica unde societatea isi desfasoara activitatea.
Nu are nici o importanta ca sunt infiintate in aceasi localitate, judet sau in alt judet sau chiar in alta tara, daca se desfasoara o activitate exista obligatia de a comunica aceasta la ORC din zona unde se va afla si de a se efectua inregistrarea.

Si tu te pretinzi avocat care trebuie sa sfatuiasca clientul si uiti chiar ce spui, respectiv nu cunosti legislatia cum trebuie? Si tot tu afirmi contrariu! Ce ai vrut sa spui cu art. 43 pe care il citezi? Ca sucursala este una iar sediul secundar este altceva? Sau ca o sucursala nu se poate inregistra ulterior? Sau ca nu exista obligatia inregistrarii PL sau a altor sedii secundare in alte judete?

Iar OMJ 2594/2008 Art 5 e foloseste notiunea de sediu profesional, punct de lucru, iar Art 7 (2) mentioneaza ca se inscriu urmatoarele date precum si modificarile
g) sediul social, sediile secundare.....
Citezi o prevedere legala pe care nici macar nu poti sa o citesti, nici macar nu sti ce contine.

In general in aceste reglementari sunt tratate acele dezmembraminte fara personalitate juridica unde se desfasoara activitatea unei persoane juridice, indiferent cum se numesc acestea.

Personal si eu consider ca un nou sediu secundar fara personalitate juridica, indiferent cum se numeste constituie o modificare a AC. Insa nu consider necesar inregistrarea si plata mai multor documente la ORC, un document modificator si AC actualizat, o actualizare ar trebui ca sa zic asa facuta din oficiu. Dar statul roman, avid sa incaseze bani, incearca sa scoata bani din orice.

Asa ca mergi tu cetateanul X la oficiu si depui si platesti pentru inregistrarea modificarii, bineinteles dupa ce esti obligat sa iti lasi documentul redactat fie de juristii ORC sau eventual externi ( pentru ca tu cetateanul X esti un necunoscator, ca sa nu zic alt cuvant). Si apoi mai trebuie redactat, platit si inregistrat si AC actualizat :D ca deh, esti "firma" ai bani.

Iar link-ul este de la ORC. Nu eu am pretins aceste lucruri. Daca acolo mi se cere ceva ilegal, si acest lucru se intampla tot mai des, eu cetateanul X nu am decat o solutie: sa angajez un avocat X-( care sa incerce sa ii faca clar referentului sau sefului ORC ca se comite o neregularitate. Adica timp si bani, care cu putin noroc poate ii recuperez in 20 ani de la ORC, daca mi se da dreptate. Iar daca nu, se bucura avocatul meu care m-a incasat, se bucura statul pentru cheltuielile de judecata incasate, si se bucura ORC care ma obliga sa platesc taxele.

Inainte de a da astfel de raspunsuri si sfaturi, mai reflecteaza, si pune mana sa citesti un pic, macar ceea ce recomanzi si altora. =D>

kappauser, utilizator