Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren fara acte

daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren?
lauryss a scris:

daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren?

Nu intotdeauna.
ideea e ca bunicii mei acum decedati,au cumparat in urma cu aprox 30 de ani un teren de aproximativ 1200 mp,dar tatal meu a obtinut titlu de proprietate doar pe 400mp...in urma decesului tatalui meu am mostenit acesti 400 mp impreuna cu mama mea decedata si ea recent
eu ramasa singura pe lume am decis sa vand restul de teren dar nu am acte pe el...asa au cumparat si buniciii mei,am cerut regimul juridic al terenul si imi spune ca este proprietate particulara avand titulari de rol pe buniciii mei
in cazul acesta cum pot sa intru eu in proprietatea restului de teren ?mantionez ca terenul nu este parcelat,multumesc
Cine plateste impozitul pentru diferenta pana la 1200 m.p.?
ca sa deveniti proprietara pe teren trebuie sa promovati o actiune in constatarea uzucapiunii in instanta.
Ce categorie de folosinta are terenul in cauza? Extravilan sau intravilan? Face cumva parte dintr-o curte?