avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren fara acte

daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren?
Cel mai recent răspuns: lauryss , utilizator 15:10, 6 Iulie 2011
lauryss a scris:

daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren?


Nu intotdeauna.
ideea e ca bunicii mei acum decedati,au cumparat in urma cu aprox 30 de ani un teren de aproximativ 1200 mp,dar tatal meu a obtinut titlu de proprietate doar pe 400mp...in urma decesului tatalui meu am mostenit acesti 400 mp impreuna cu mama mea decedata si ea recent
eu ramasa singura pe lume am decis sa vand restul de teren dar nu am acte pe el...asa au cumparat si buniciii mei,am cerut regimul juridic al terenul si imi spune ca este proprietate particulara avand titulari de rol pe buniciii mei
in cazul acesta cum pot sa intru eu in proprietatea restului de teren ?mantionez ca terenul nu este parcelat,multumesc
Cine plateste impozitul pentru diferenta pana la 1200 m.p.?
ca sa deveniti proprietara pe teren trebuie sa promovati o actiune in constatarea uzucapiunii in instanta.
Ce categorie de folosinta are terenul in cauza? Extravilan sau intravilan? Face cumva parte dintr-o curte?

Alte discuții în legătură

Atribuire suprafata de teren - probleme cezarad cezarad Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca se poate cu o problema. Bunicii mele i s-a atribuit in anul 1985 de catre Consiliul Popular teren in folosinta de ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate ghel40 ghel40 Buna ziua, Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Bunicii mei au cumparat 1000 mp teren intravilan in 1965 cu ctr. vanzare/cumparare. Apoi au construit o casa ... (vezi toată discuția)
Casa construita pe terenul statului felisana felisana Am urmatoarea situatie. Locuim in casa bunicilor, care urmeaza ca dupa un timp sa ni se treaca pe nume. De curand am aflat ca terenul pe care este construita ... (vezi toată discuția)