Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren fara acte

daca Xsi Ysunt titulari de rol ai unui teren,asta inseamna ca ei pot fi si proprietari ai aceluiasi teren?
la circa financiara am platit doar pe 400mp impozitul,nu stiu din ce cauza...terenul face parte dintr-o curte si este intravilan,in sectorul 2
lauryss, utilizator
Mai aveti cumva actul prin care au cumparat bunicii dvs. terenul? Ar trebui sa mergeti la primaria sectorului 2 si sa solicitati la serviciul fond funciar si cadastru un extras din registrul agricol 1986-1990 si din registrul posesorilor 1990, pentru pozitia de rol aferenta casei. Daca in acele evidente figureaza toti cei 1200 mp, exista posibilitatea de a solicita emiterea Ordinului Prefectului pentru diferenta de suprafata, in baza art. 23 si 36 din legea 18/1991.
adica se va emite titlu de proprietate fara a mai fi nevoie de uzucapiune?
Este posibil...depinde de evidentele de care am vorbit.
in evidentele cadastrale la nivelul anului 1986,imobilul figureaza ca proprietate particulara,categoria,,curti si constructii'' cu teren in suprafata totala de 1000mp,avand ca posesori de rol pe bunicii mei
la nivelul anului 1992 titulari de rol figureaza tot bunicii mei,cu teren in folosinta de 100mp,potrivit planurilor cadastrale scara 1:500,editia actualizata in 1981,si editia din 1968,parcela de teren are o suprafata de 1210mp;in anul 2006 fiind emis titlul de proprietate pentru 400mp
cei de la primarie spun ca alte data nu detin