Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... filiala fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

filiala fundatie

Ce acte sunt necesare pentrud eschiderea unei filiale a unei fundatii si care este procedura?
Multumesc
Va trebuie hotararea consiliului director, prin care este alocat si patrimoniul. Personalitatea juridica se dobandeste de la data inscrierii filialei in Registrul asociatiilor si fundatiilor . Filiala poate incheia acte juridice de dispozitie, in numele si pe seama fundatiei, numai pe baza hotararii prealabile a consiliului director al fundatiei. Pentru a inscrie filiala, reprezentantul fundatiei va depune cererea de inscriere, impreuna cu hotararea de constituire a filialei, statutul, actul constitutiv, actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial ale acesteia, la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul filiala.
cititnd raspunsul dumneavoastra m-am edificat din anumite puncte de vedere deoarece si eu sunt acum in situatia de a deschide o filiala a unei fundatii si singurele acte pe care le am acuma sunt actul constitutiv al fundatiei si statutul filialei pe care intentionez sa o deschid. Daca sunteti amabil sa ma indrumati ..
Cu stima
Trebuie sa mergeti cu actele de mai sus la judecatoria de care apartine localitatea unde vreti sa infiintati filiala.
si actele care le-am mentionat mai sus sunt suficiente? sau mai am nevoie de ceva in plus?
Mai trebuie hotararea de constituire a filialei emisa de adunarea generala a fundatiei, statutul fundatiei, actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial ale
filialei si o cerere de inscriere. Le-am enumerat pe toate in postarea facuta mai sus.
george-neagu, moderator