avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... filiala fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

filiala fundatie

Ce acte sunt necesare pentrud eschiderea unei filiale a unei fundatii si care este procedura?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:12, 4 Septembrie 2011
Daca fundatia mama se desfiinteaza, filiala este afectata?
Filiala poate avea un alt nume decat cel al fundatiei?
Filiala pote fi infiintata fara ajutorul fundatiei (bani), si sa aiba independenta totala dupa infiintare?
Daca fundatia are procese, filiala este afectata intr-un fel?
Pot infiinta filiala doar cu cele 20 salarii minime sau orice suma in functie de avocat?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 30 August 2011
alexa-2003, utilizator
Filiala este dependenta si se afla sub controlul societatii-mama. Participa la raporturile juridice in nume propriu, prin actele juridice ale reprezentantilor sai, dobandind astfel drepturi si obligatii, si o raspundere proprie.

Filiale se poate infiinta cu orice suma .. in acest sens , OG nr.26/2000 prevede la art. 18. - (1) Fundatia isi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, pe baza hotararii consiliului director, prin care le este alocat patrimoniul. .... fara a preciza cuantumul expres al acestuia si fara a face trimitere expresa la art. 15 alin. 2.
Nu pot avea independenta totala?
Numai daca va constituiti ca ONG ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fundatie in filiala fundatie strainatate ojunk ojunk Buna ziua, As avea doua intrebari legate de infiintarea unei filiale pentru o fundatie straina: 1) daca o fundatie care exista deja in Romania poate ... (vezi toată discuția)
Cuantum patrimoniu filiala fundatie alnajar alnajar Buna tuturor, Stie cineva care este cuantumul patrimoniului alocat unei filiale a unei fundatii? Cum se calculeaza?Este o suma fixa? Am cautat un rasp. in ... (vezi toată discuția)
Deschidere filiala ong lili77 lili77 Buna ziua ,as dori si eu sa stiu ce acte trebuie pentru inscrierea filialei ;sediul social este in Bucuresti iar eu as dori sa deschid(inscriu) filiala si in ... (vezi toată discuția)