Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... filiala fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

filiala fundatie

Ce acte sunt necesare pentrud eschiderea unei filiale a unei fundatii si care este procedura?
Multumesc
Daca fundatia mama se desfiinteaza, filiala este afectata?
Filiala poate avea un alt nume decat cel al fundatiei?
Filiala pote fi infiintata fara ajutorul fundatiei (bani), si sa aiba independenta totala dupa infiintare?
Daca fundatia are procese, filiala este afectata intr-un fel?
Pot infiinta filiala doar cu cele 20 salarii minime sau orice suma in functie de avocat?
Multumesc
alexa-2003, utilizator
Filiala este dependenta si se afla sub controlul societatii-mama. Participa la raporturile juridice in nume propriu, prin actele juridice ale reprezentantilor sai, dobandind astfel drepturi si obligatii, si o raspundere proprie.

Filiale se poate infiinta cu orice suma .. in acest sens , OG nr.26/2000 prevede la art. 18. - (1) Fundatia isi poate constitui filiale, ca structuri teritoriale, pe baza hotararii consiliului director, prin care le este alocat patrimoniul. .... fara a preciza cuantumul expres al acestuia si fara a face trimitere expresa la art. 15 alin. 2.
Nu pot avea independenta totala?
Numai daca va constituiti ca ONG ...