avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna ziua , stie cineva daca pot sa fac demersurile pt inmatricularea unei masini fara sa platesc taxa de poluare ? Taxa e de 2000 de euro iar eu nu dispun de acesti bani, o cunostinta mi-a sugerat sa fac dosarul pentru inmatriculare fara sa platesc taxa si sa merg la biroul de inmatriculari. Ei bineinteles ca nu o sa imi ia dosarul pt ca nu am platit taxa , dar sa cer o dovada pt aceasta. Au mai fost cazuri de acest gen ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: pitbully , utilizator 10:16, 7 Iulie 2011
poate pentru inmatriculare provizorie...... pentru 30 de zile ceva de genu....
Ultima modificare: Miercuri, 6 Iulie 2011
monica_907, utilizator
@Serban2011
Faceti o cerere catre Serviciul de inmatriculari si solicitati inmatricularea fara plata taxei. Cu dovada raspunsului lor negativ, ii actionati in contencios administrativ. In timpul procesului puteti obtine numere provizorii, dar, daca se respinge actiunea, trebuie sa achitati taxa ca sa puteti inmatricula autovehiculul. Daca se admite actiunea, cu hotararea jud. def. si irevoc. il inmatriculati fara plata taxei.
Pt faza din instanta angajati un avocat cu experienta in domeniu.
Succes!
Va multumesc
adutescu a scris:

@Serban2011
Faceti o cerere catre Serviciul de inmatriculari si solicitati inmatricularea fara plata taxei. Cu dovada raspunsului lor negativ, ii actionati in contencios administrativ. In timpul procesului puteti obtine numere provizorii, dar, daca se respinge actiunea, trebuie sa achitati taxa ca sa puteti inmatricula autovehiculul. Daca se admite actiunea, cu hotararea jud. def. si irevoc. il inmatriculati fara plata taxei.
Pt faza din instanta angajati un avocat cu experienta in domeniu.
Succes!


Cate seturi de numere?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa de poluare LiviuP13 LiviuP13 La data de 05.01.2010 am achizitionat un autoturism din Belgia . Am platit suma de 3.200 ron conform TAXEI DE POLUARE PENTRU AUTOVEHICULE . Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Refuz de a achita taxa de poluare niculaucarmen niculaucarmen am cumparat un autoturism din Franta iar pentru efectuarea inmatricularii in Romania mi s-a calculat taxa de poluare printr-o decizie a Ministerului ... (vezi toată discuția)
Taxa de poluare eu_craciun eu_craciun buna, vreau sa-mi cumpar o masina second-hand din germania si am auzit ca este o varianta de a nu plati taxa de poluare daca dau statul roman in judecata, imi ... (vezi toată discuția)