Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna ziua , stie cineva daca pot sa fac demersurile pt inmatricularea unei masini fara sa platesc taxa de poluare ? Taxa e de 2000 de euro iar eu nu dispun de acesti bani, o cunostinta mi-a sugerat sa fac dosarul pentru inmatriculare fara sa platesc taxa si sa merg la biroul de inmatriculari. Ei bineinteles ca nu o sa imi ia dosarul pt ca nu am platit taxa , dar sa cer o dovada pt aceasta. Au mai fost cazuri de acest gen ? Multumesc
poate pentru inmatriculare provizorie...... pentru 30 de zile ceva de genu....
monica_907, utilizator
@Serban2011
Faceti o cerere catre Serviciul de inmatriculari si solicitati inmatricularea fara plata taxei. Cu dovada raspunsului lor negativ, ii actionati in contencios administrativ. In timpul procesului puteti obtine numere provizorii, dar, daca se respinge actiunea, trebuie sa achitati taxa ca sa puteti inmatricula autovehiculul. Daca se admite actiunea, cu hotararea jud. def. si irevoc. il inmatriculati fara plata taxei.
Pt faza din instanta angajati un avocat cu experienta in domeniu.
Succes!
Va multumesc
adutescu a scris:

@Serban2011
Faceti o cerere catre Serviciul de inmatriculari si solicitati inmatricularea fara plata taxei. Cu dovada raspunsului lor negativ, ii actionati in contencios administrativ. In timpul procesului puteti obtine numere provizorii, dar, daca se respinge actiunea, trebuie sa achitati taxa ca sa puteti inmatricula autovehiculul. Daca se admite actiunea, cu hotararea jud. def. si irevoc. il inmatriculati fara plata taxei.
Pt faza din instanta angajati un avocat cu experienta in domeniu.
Succes!

Cate seturi de numere?