Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale plangere impotriva rezolutiei directorului ORC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

plangere impotriva rezolutiei directorului ORC

Trebuie sa formulez o astfel de plangere impotriva unei rezolutii prin care mi s-a respins infiintarea unui punct de lucru, dar nu stiu in contradictoriu cu cine. ONRC sau ORC? Nu stiu care dintre cele doua entitati are calitate procesuala pasiva .
Va multumesc
Conform art. 6 alin(3)din OUG 116/2009, plangerea se poate depune impotriva rezolutiei directorului si/sau persoanei desemnate.
Si asta inseamna ca ma judec cu persoana respectiva si nu cu institutia? Parca totusi nu-mi suna bine.
Atacati rezolutia directorului/persoanei desemante de la registrul comertului X. O depuneti la registrul comertului si ei au obligatia legala sa o inainteze la instanta competenta.
ati depus la deschiderea punctului de lucru si act constitutiv actualizat?
ovidiu7676 a scris:

ati depus la deschiderea punctului de lucru si act constitutiv actualizat?

Da