Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu cotizare la fondul de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu cotizare la fondul de pensii

am cotizat la fondul de pensii din 1976( martie )pana in prezent(mai 2011)=35 ani
Actual activez ca PFA si as dori sa stiu daca pot sa nu mai platesc contributia la fondul de pensii pana la pensionarea mea anticipata la implinirea varstei respective.
Activitatea profesionala=
nascut 28 august 1952
facultate 1972-1975= 3 ani
angajare in 15 08 1975
armata intre 1 oct 1975 -1 aprilie 1976
angajat pana in 1993 martie
somer martie 1993-1 octombrie 1993
angajat intre 1 oct 1993-1 septembrie 2009
PFA din 2 09 2009 pana in prezent(1 iulie 2011)
As dori sa mi se calculeze varsta la care pot iesi la pensie cu anticipatie
nu am avut conditii speciale de munca sau grupa
Trebuie sa mai contribuiti inca 2 ani si 2 luni pana indepliniti conditia de stagiu obligatoriu de 35 de ani.La pensionarea anticipata partiala nu sunt luate in calcul stagiile asimilate(armata,facultatea,somajul) si veti fi penalizat cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipatie~36% timp de 4 ani pana la trecerea la limita de varsta in septembrie 2017.