Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Procedura de ocupare a unui post prin redistribuire
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Procedura de ocupare a unui post prin redistribuire

Buna ziua. Rugamintea mea este daca puteti sa ma indrumati vis a vis de pasii ce trebuie urmati pentru a putea ocupa un post suspendat, prin redistribuire conform L.188/1999. Va multumesc.
Oniga, utilizator
Cum sa ocupati un post suspendat? Daca este suspendat nu poate fi ocupat pana la solutionarea motivului suspendarii... din cate stiu.
Ocupantul postului este suspendat pe o anumita perioada, 2 ani de exemplu. Ocupantul postul este in concediu pentru ingrijire copil iar postul este, normal, vacant temporar. Cel care va ocupa postul va fi pe perioada determinata. Sunt doua modalitati de ocuparea postului vacant: prima e prin concurs iar a doua prin redistribuire din corpul de rezerva al functionarilor publici. Intrebarea mea era legata de procedura care se aplica in cazul redistribuirii.
pai se face o adresa catre Anfp prin care se solicita redistribuirea lui X pe postul Y pt care indeplineste conditiile. X trebuie sa fie in corpul de rezerva. Pe baza acestor aspecte ANFP prin Ordin obligatoriu redistribuie persoana in cauza. Daca sunt mai multi se organizeaza un examen. In legea 188 la redistribuire gasiti exact amanunte.
Multumesc.
Ma intereseaza daca stiti in cazul unui post suspendat, deci temporar vacant, pentru trimiterea in judecata a titularului, daca se poate cere redistribuirea unui functionar public disponibilizat incepand cu 1 octombrie sau daca se poate merge pe art.99 alin.(5) " în perioada de preaviz, dacã în cadrul autoritãþii sau instituþiei publice existã funcþii publice vacante corespunzãtoare, aceasta are obligatia de a le pune la dispozitie functionarilor publici".
Multumesc pentru raspuns.