avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine depune dosarul de pensie pentru invaliditate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine depune dosarul de pensie pentru invaliditate?

Buna ziua,
Potrivit art. 82 din nr. Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii pensia se va acorda la cererea persoanei indrepatatite, dar conform Ordinului nr. 340/ 4 mai 2001, sectiunea C I , pct. 14 "Angajatorul, in baza deciziei medicale, intocmeste dosarul administrativ de pensionare si apoi il trimite in termen de 10 zile la casa de pensii teritoriala"

De asemenea, exista o intraga procedura in care angajatorul este implicat inca de inceput si acesta trebuie sa intocmeasca si dosarul medical insotit de un extras de pe carnetul de munca, ce cuprinde date privitoare la starea civila, pregatirea generala si profesionala, ruta profesionala (cu zi, luna si ani), durata perioadei de cotizare, perioadele de somaj, concediul medical din ultimele 12 luni, precum si documentatia necesara stabilirii cauzei invaliditatii, in vederea emiterii deciziei medicale. Dosarul medical se inainteaza la cabinetul teritorial de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca.

In cazul in care Angajatorului i se prezinta de catre angajat decizia medicala fara a fi fost implicat in procesul obtinerii acesteia, Angajatorul este obligat sa depuna dosarul de pensionare al angajatului si daca da termenul de 10 zile de la ce data curge?

Va multumesc,

LBondila
am avut un caz in ianuarie 2008.
cei de la pensii au cerut sa depuna reprezentantul firmei acte doveditoare de la firma: copie Carte de Munca, cartea de munca in original (cu mentiunea: "propus pentru pensie de invaliditate gr...., conf. lg. 19/2000, stampilat si semnat de director)decizia medicala, etc. Aceste acte nu le poti da angajatului, ci trebuie depuse de firma.
ei au scos o situatie cu salariile brute realizate in ultimele 12 luni parca....
de aici firma nu mai are nici o responsabilitate, va fi anuntat angajatul.

In cazul in care angajatorul nu depune dosarul de pensionare in termenul 60 de zile de la emiterea deciziei medicale si il depune mai tarziu insemna ca fostul angajat isi va primi pensia de la data depunerii cererii.
Prin urmare fostul angajat se poate indrepta impotriva fostului angajator pentru recuperarea drepturilor banesti ce i se cuveneau daca angajatorul depunea la timp dosarul de pensionare?
el isi primeste decizia de pensionare incepand cu data urmatoare a ultimului concediu medical, nu cu data depunerii cererii, din cate am observat eu.

Potrivit art 84 alin(2) Legea nr.19/2000 "Drepturile de pensie de invaliditate se acorda si se platesc:
d) de la data depunerii cererii, in cazul persoanelor care la data solicitarii pensiei de invaliditate nu mai au calitatea de asigurat."
Cred ca aceasta dispozitie este aplicabila in situatia descrisa mai sus.
Angajatorul nu are obligatia de a depune dosarul de pensionare.
Drepturile de pensie de invaliditate se acorda si se platesc:
- de la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la data emiterii deciziei medicale de incadrare in grad de invaliditate;
- de la data depunerii cererii, in situatia in care s-a depasit termenul prevazut anterior sau in cazul in care persoana care solicita pensionarea nu mai are calitatea de asigurat.

Alte discuții în legătură

Dosarul de pensionare Elena Cindea Elena Cindea Depunerea dosarului de pensie \"Angajatorii la care isi desfasoara activitatea persoanele prevazute in Legea nr. 19/2000 la art. 5, alin. (1), pct. I, II si ... (vezi toată discuția)
Dosar pensionare kyoko kyoko Buna ziua! Am urmarit cu interes subiectele postate pe acest site. Doresc sa stiu si eu cine inainteaza dosarele de pensionare ale angajatilor, angajatorul ... (vezi toată discuția)
Depunerea dosarului de pensionare handsu handsu In cazul persoanelor care la indeplinirea conditiilor pentru pensionare la limita de varsta , care nu sunt angajate, se poate depune dosarul inaintea ... (vezi toată discuția)