Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea din strainatate

Cum trebuie sa procedez pentru a avea in cartea de munca vechimea din strainatate(6 ani) ? Am lucrat cu contract legal si am platit asigurarile sociale. Multumesc!
Trebuie sa solicitati din tara respectiva Formularul E207- Certificat privind cariera de asigurat sau a formularului E 205 - Atestat privind cariera de asigurat. - prin acest formular se confirmă realizarea de către dvs a unei perioade de asigurare sau echivalente acesteia, sub legislaţia statului respectiv.
Unde mai exact? In tara respectiva.....dar cui ma adresez? Multumesc.
Daca ne spuneti in ce tara ati lucrat , atunci vi se poate spune exact carei institutii de acolo sa va adresati ... :)
Spania,provincia Andaluzia.
Primul contract semnat prin AJOFM Bucuresti ,urmatoarele semnate la ambasada Spaniei (era nevoie de viza de munca), apoi direct la firma respectiva.
Multumesc.
dana 123, utilizator
Adresati-va Institutului Naţional de Securitate Socială
(Instituto Nacional de la Seguridad Social)
Adresa:C/ Padre Damian, nr.4 , 28036, Madrid
[ link extern ]