Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum trec in Cartea de Munca sporul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum trec in Cartea de Munca sporul?

ma intereseaza cum trec sporul in cm .
in Ordin scrie asa: se trece salariul tarifar iar dedesubt se scrie suma care reprezinta sporul.
eu vreu sa scriu asa, dar nu stiu daca e corect:
adica:
"acord spor de fidelitate 10%" cu data de ............. la salariu are: 1000
1000- este tarifarul
100 este 10% aplicat la tarifar
e bine? va rog sa ma ajutati. va multumesc anticipat!!!!!!!!
E bine cum ziceti:
-salariu de baza tarifar = 1000
-spor vechime 5% = 50
-spor fidelitate 10% = 100
-etc.
Dar nu va faceti probleme cu inscrierile in carnetul de munca. Aceste sume apar in stat si de aici la Casa de Pensii si se iau in calcul pentru punctajul pentru pensie. Si, apoi, carnetele de munca nu se vor mai folosi de la 01.01.2009.
sa va auda D-zeu!!!!
am avut probleme cu cei de la banca. la un salariat, au zis ca trebuia sa scriu astfel:
acum ma gandeam ca poate am gresit eu...
toate sporurile aplicate la salariu de baza se mentioneaza in carnetul de munca si mai ales in statul de salarii , aceste sporuri sunt mentionate deasemenea in contractul individual de munca al salariatului in momentul angajarii.
multumesc.
referitor la ce am scris mai sus, e corect?
Poti scrie : acordat spor de fidelitate 10% (coloana 3), data acodarii (coloana 4), actul in baza careia se face inscrierea (coloana 7).