avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum trec in Cartea de Munca sporul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum trec in Cartea de Munca sporul?

ma intereseaza cum trec sporul in cm .
in Ordin scrie asa: se trece salariul tarifar iar dedesubt se scrie suma care reprezinta sporul.
eu vreu sa scriu asa, dar nu stiu daca e corect:
adica:
"acord spor de fidelitate 10%" cu data de ............. la salariu are: 1000
100
1000- este tarifarul
100 este 10% aplicat la tarifar
e bine? va rog sa ma ajutati. va multumesc anticipat!!!!!!!!
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 20:14, 5 August 2008
E bine cum ziceti:
-salariu de baza tarifar = 1000
-spor vechime 5% = 50
-spor fidelitate 10% = 100
-etc.
Dar nu va faceti probleme cu inscrierile in carnetul de munca. Aceste sume apar in stat si de aici la Casa de Pensii si se iau in calcul pentru punctajul pentru pensie. Si, apoi, carnetele de munca nu se vor mai folosi de la 01.01.2009.
sa va auda D-zeu!!!!
am avut probleme cu cei de la banca. la un salariat, au zis ca trebuia sa scriu astfel:
1000
1100
acum ma gandeam ca poate am gresit eu...
toate sporurile aplicate la salariu de baza se mentioneaza in carnetul de munca si mai ales in statul de salarii , aceste sporuri sunt mentionate deasemenea in contractul individual de munca al salariatului in momentul angajarii.
multumesc.
referitor la ce am scris mai sus, e corect?
Poti scrie : acordat spor de fidelitate 10% (coloana 3), data acodarii (coloana 4), actul in baza careia se face inscrierea (coloana 7).

Alte discuții în legătură

Buletinul de calcul al pensiei morosanucarmen morosanucarmen Sint pensionata anticipat partial incepind cu august 2009. Dupa lungi discutii cu casa de pensii, am reusit sa obtin Buletinul de calcul al pensiei unde am ... (vezi toată discuția)
Spor fidelitate zoe_ctb zoe_ctb Firma doreste sa constituie plata Sporului de fidelitate pt salariatii care au o vechime in munca in cadrul firmei de min 5 ani. Nu avem CCM. Cum procedam, ... (vezi toată discuția)
Tot inscriere in revisal Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Am inteles ca salariul care se inscrie in revisal este cel de incadrare iar cuantumul sporurilor permanente sunt aferente salariului realizat. Ex ... (vezi toată discuția)