Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nerespectarea instructiilor de serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nerespectarea instructiilor de serviciu

as dori sa va întreb daca nerespectarea instructiilor de serviciu pentru siguranta circulatiei la CFR sunt de natura penala sau unde se poate încadra, deoarece în urma desfiintarii unui post de revizie de vagoane, există un tren care circula între statii fara revizii de vagoane, fără a fi revizuit la compunere de revizori tehnici punând în pericol siguranta circulatiei, astfel nu se respecta de catre organele superioare instr 250 art 5 (5) a), (6) unde putem face o sesizare?
Puteti sa sesizati Ministerul Transporturilor si Infrastructurii
[ link extern ]
au mai fost sesizari facute la Ministerul Transporturilor cu alte nereguli grave, iar in urma cercetarilor facute de organele de control din minister s-au mușmalizat si nu s-a luat nici o masura împotriva celor vinovati. În cazul expus vina ar fi a celor din minister deoarece Revizia de vagoane s-a desfiintat cu acordul ministrului transporturilor si a directorilor de regionale. Cine ar putea sa cerceteze neregulile fara sa aiba legatura cu ministerul transporturilor ?