avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitor pentru un bolnav cronic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitor pentru un bolnav cronic

Va rog, cum pot sa devin insotitor pentru mama mea de 86 ani, cu dementa mixta. Mentionez ca necesita ingrijire permanenta, nu poate fi lasata singura. Sunt si indemnizatii pentru insotitori, pensia ei fiind de 400 lei.
Cel mai recent răspuns: aurelia 52 , utilizator 13:36, 14 Iulie 2011
Este necesar sa va adresati Comisiei de expertiza a persoanelor cu handicap din judetul dv. Mai intai trebuie sa mergeti la Inspectoratul teritorial de handicap in a carui raza teritoriala domiciliati pentru a fi indrumat ce acte medicale trebuie sa contina dosarul, va trebuie istoricul medical si acte medicale recente, insa nu mi-o luati in nume de rau, dar in ultima perioada, dementa si alte afectiuni aparute la batrani nu mai sunt recunoscute ca un handicap , ci ca o afectiune datorata varstei inaintate.
aly_yoana a scris:

Este necesar sa va adresati Comisiei de expertiza a persoanelor cu handicap din judetul dv. Mai intai trebuie sa mergeti la Inspectoratul teritorial de handicap in a carui raza teritoriala domiciliati pentru a fi indrumat ce acte medicale trebuie sa contina dosarul, va trebuie istoricul medical si acte medicale recente, insa nu mi-o luati in nume de rau, dar in ultima perioada, dementa si alte afectiuni aparute la batrani nu mai sunt recunoscute ca un handicap , ci ca o afectiune datorata varstei inaintate.


Va multumesc pentru raspuns.
Aveti dreptate, una din cauze e varsta. Dar trebuie sa fie in permanenta cineva cu ea, altfel pleaca si se rataceste. Stiam ca anumiti bolnavi, sau pentru anumite boli cronice, poti beneficia de un ajutor material, ca insotitor. Nu-i problema daca aceasta boala, la varsta ei, nu e recunoscuta ca handicap...nimic nu ma mai mira...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ingrijitor de persoane cu dezabilitati adrianady adrianady Buna seara,am si eu o intrebare: o vecina are pe mama ei bolnava ,batrana, nu mai cunoaste persoane,deci are si o boala psihica,..pleaca de acasa foarte des,se ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap dsmihalea dsmihalea Buna ziua Soacra mea este nevazatoare si este incadrata in gradul 1 de handicap grav permanent(are certificat).Intre timp a facut mai multe accidente ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grad de handicap mihaela495 mihaela495 Buna ziua, Va adresez o rugaminte si anume as avea nevoie de niste sfaturi. O persoana din familie in varsta de 75 de ani, pensionar C.A.P., a fost ... (vezi toată discuția)