Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitor pentru un bolnav cronic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitor pentru un bolnav cronic

Va rog, cum pot sa devin insotitor pentru mama mea de 86 ani, cu dementa mixta. Mentionez ca necesita ingrijire permanenta, nu poate fi lasata singura. Sunt si indemnizatii pentru insotitori, pensia ei fiind de 400 lei.
Este necesar sa va adresati Comisiei de expertiza a persoanelor cu handicap din judetul dv. Mai intai trebuie sa mergeti la Inspectoratul teritorial de handicap in a carui raza teritoriala domiciliati pentru a fi indrumat ce acte medicale trebuie sa contina dosarul, va trebuie istoricul medical si acte medicale recente, insa nu mi-o luati in nume de rau, dar in ultima perioada, dementa si alte afectiuni aparute la batrani nu mai sunt recunoscute ca un handicap , ci ca o afectiune datorata varstei inaintate.
aly_yoana a scris:

Este necesar sa va adresati Comisiei de expertiza a persoanelor cu handicap din judetul dv. Mai intai trebuie sa mergeti la Inspectoratul teritorial de handicap in a carui raza teritoriala domiciliati pentru a fi indrumat ce acte medicale trebuie sa contina dosarul, va trebuie istoricul medical si acte medicale recente, insa nu mi-o luati in nume de rau, dar in ultima perioada, dementa si alte afectiuni aparute la batrani nu mai sunt recunoscute ca un handicap , ci ca o afectiune datorata varstei inaintate.

Va multumesc pentru raspuns.
Aveti dreptate, una din cauze e varsta. Dar trebuie sa fie in permanenta cineva cu ea, altfel pleaca si se rataceste. Stiam ca anumiti bolnavi, sau pentru anumite boli cronice, poti beneficia de un ajutor material, ca insotitor. Nu-i problema daca aceasta boala, la varsta ei, nu e recunoscuta ca handicap...nimic nu ma mai mira...