Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subsolul blocului si uscatoria este socotita la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subsolul blocului si uscatoria este socotita la impozitare egal ptr. toti locatariii?

Buna ziua tuturor !

Louiesc la parteru unui bloc cu 4 etaje, avem cel mai mare aptm din scara, noi nu avem deloc beciuri, insa sub aptm nostru sunt beciurile vecinilor, facute si ocupate abuziv ! si-au ocupat fiecare cat a putut, parintii mei au la fel aptm in acel bloc, insa nici ei nu beneficiaza de nici un beci, sunt beciuri tehnice, ce pot face, cand am nevoie sa fac o reparatie sunt nevoita chiar sa indepartez lacatele deoarece nimeni nu e acasa sa-mi dea cheile...este corect ? Noi platim si pentru acele beciuri, impozit, chiar daca nu avem acces la ele ?
Nu toti locatarii unui bloc trebuie sa aiba beciurile egale ? Normal ar fi sa nu se inchida, insa fiecare si-a facut o boxa cu lacat !

Sa cred ca eu platesc impozit si pentru aceste boxe in care nici macar nu pot intra sa-mi rezolv prbl., in caz de inundatii, etc ??

Cum este calcualt impozitul cand se plateste, este inclus si acest spatiu, dar al uscatoriei de bloc ? Impozitul este socotit fiecarui aptm in functie de mp al acestuia ??

Ce se poate face ??

Uscatoria este pe partea mea, este vanduta de 4 ani unei vecine de la etajul 2...dar nu 100 %, trei apartamente de la parter, ne-am opus, vanzarii acestuia, iar in prezent, nu este intabulata ! Insa are acces NUMAI cea care a cumparat-o, nu stiu de ce nu o intabuleaza, probabil fara acordul celor 3 aptm care s-au opus NU POATE ! ?
La cumparare acum 4 ani a facut contracte de vanzare cumparare cu fiecare insa nu sunt autentificate, acestea mai sunt valabile de 4 ani ?
Pentru acest spatiu vandut dar nu in totalitate, PLATIM IN CONTINUARE IMPOZITUL toti locatarii ?? Si cei care au facut contract de vanzare cumparare cu respectiva si cei care nu au vandut ???
Sa cred ca platesc impozit si pe acest spatiu de 4 ani incoace si NICI NU AM ACCES chiar daca 2 pereti din aptm meu compun jumatate din acest spatiu ???

Ce pot face ? Administrator de scara, nu avem !

Astept un raspuns in limita posibilitatilor pe care le aveti !

Multumesc anticipat !
Impozitul pe cladiri se compune din: impozitul pe suprafata construita+impozitul pe teren.
Partile comune (subsoluri, holuri, poduri, uscatorii) nu se iau in calcul la impozitul pe cladiri.
Vezi un exemplu aici: [ link extern ]
Sau aici:
[ link extern ]
Mihai17, utilizator
spiridus a scris:

Buna ziua tuturor !

Louiesc la parteru unui bloc cu 4 etaje, avem cel mai mare aptm din scara, noi nu avem deloc beciuri, insa sub aptm nostru sunt beciurile vecinilor, facute si ocupate abuziv ! si-au ocupat fiecare cat a putut, parintii mei au la fel aptm in acel bloc, insa nici ei nu beneficiaza de nici un beci, sunt beciuri tehnice, ce pot face, cand am nevoie sa fac o reparatie sunt nevoita chiar sa indepartez lacatele deoarece nimeni nu e acasa sa-mi dea cheile...este corect ? Noi platim si pentru acele beciuri, impozit, chiar daca nu avem acces la ele ?

cred ca ar fi mult mai usor si eficient daca ati face o reclamatie la Disciplina in Constructii din cadrul primariei sectorului 4 , de care apartineti si explicati sutuatia. daca nu au avut macar bunul simt sa ia fiecare cite o particica astfel incit sa aiba fiecare parte de boxa, primaria va avea grija sa imparta amezi fiecaruia in parte si sa dispuna demolarea compartimentarilor. in mod cert acele boxe/beciuri/etc nu au aviz de constructie, cu atit mai mult cu cit afirmati si faptul ca este vorba de un subsol tehnic.
mult succes !
domnule mihai al 17..ce este aceia..suprafata construita desfasurata a unei cladiri?
de cand nu se plateste impozit pe spatiile comune..ca nu sunt ale lui tata..Potrivit Codului Fiscal, impozitul pe cladiri datorat de contribuabilii
persoane fizice se calculeaza prin aplicarea cotei de 0,1% la
valoarea impozabila a cladirii. Valoarea impozabila a cladirii se
determina prin inmultirea suprafetei construite desfasurate a
acesteia, exprimata in metri patrati, cu valoarea impozabila
corespunzatoare exprimata in RON/metru patrat. As zice ..aut..dar nu mi sta in caracter